KRONIKA

25 lutego – 3 marca

03.03.2014

Czyta się kilka minut

Dziś jako moje jedyne i ostatnie zadanie widzę wspieranie pontyfikatu papieża Franciszka w modlitwie. (Napisał Benedykt XVI w liście do szwajcarskiego teologa i byłego kolegi z uniwersytetu w Tybindze, Hansa Künga).


Jaki powinien być biskup? „Kościół nie potrzebuje apologetów swojej sprawy ani krzyżowców do staczania bitew, lecz pokornych i ufnych siewców prawdy, którzy wiedzą, że jest im ona ciągle na nowo przekazywana, i zawierzają jej mocy” – przypomniał Franciszek, spotykając się z uczestnikami sesji plenarnej Kongregacji ds. Biskupów. By dokonać wyboru takich kapłanów, „nie możemy zadowolić się niskimi miarami – przekonywał papież. – Musimy wznieść się poza i ponad nasze ewentualne preferencje, sympatie, znajomości czy skłonności, by wejść w rozległość horyzontu Boga i znaleźć tych, na których spoczęło Jego spojrzenie z wysoka”.


Kard. Walter Kasper na konsystorzu o rozwodnikach. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, że nie zostanie opublikowane wystąpienie kard. Kaspera podczas konsystorza, tekst ten ukazał się we włoskiej centroprawicowej gazecie „Il Foglio”. Były przewodniczący ­Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan uważa, że w sprawie dopuszczenia do sakramentów osób rozwiedzionych i żyjących w nowych związkach Kościół powinien obrać „drogę pośrednią między rygoryzmem a przyzwoleniem na swobodę”. Zdaniem niemieckiego kardynała „miłosierdzie nie oznacza łaski, która stanowiłaby dyspensę od konieczności nawrócenia”, ale sakramenty też nie stanowią wynagrodzenia za poprawne prowadzenie się i nie są tylko dla elity.


Młodzież dyskutowała o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży. Ponad 200 osób z wszystkich polskich diecezji zjechało do Zabawy koło Tarnowa, by od 28 lutego do 2 marca podczas Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży dyskutować o nowych inicjatywach związanych z przygotowaniami do ŚDM. Duszpasterze dostrzegają w ŚDM wyjątkową szansę zmobilizowania młodzieży. Bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r., zapowiedział m.in., że w archidiecezji krakowskiej w każdej parafii powstanie zespół młodych, który będzie animował życie religijne w parafii. W Niedzielę Palmową polska młodzież otrzyma symbole ŚDM: krzyż i ikonę Matki Bożej. Od Niedzieli Palmowej ruszy także program B>M („być znaczy więcej niż mieć”). Uczestnicy Forum dowiedzieli się także o akcji „Bilet dla Brata”: przez dwa lata będą zbierane pieniądze dla młodych ludzi z 14 krajów, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Rosji czy Uzbekistanu, aby mogli uczestniczyć w ŚDM.


Abdykacja Benedykta XVI była ważna. „Nie ma najmniejszej wątpliwości co do ważności mojej rezygnacji z Posługi Piotrowej”, a spekulacje na ten temat są „po prostu absurdalne” – napisał Benedykt XVI w liście do włoskiego watykanisty, Andrei Torniellego. Spekulacje na temat ważności abdykacji pojawiły się w rocznicę decyzji papieża seniora. Benedykt XVI odpowiedział także na pytanie, dlaczego pozostał w białej sutannie i przy imieniu, które obrał, obejmując Stolicę Piotrową – chodziło o względy czysto praktyczne (w chwili rezygnacji nie było do dyspozycji innych szat). Tornielli zapytał również o autentyczność słów zawartych ­w ­liście do szwajcarskiego teologa i byłego kolegi z uniwersytetu w Tybindze, Hansa Künga. Słowa: „Jestem szczęśliwy, że wiążą mnie z papieżem Franciszkiem wielka zbieżność poglądów i serdeczna przyjaźń. Dziś jako moje jedyne i ostatnie zadanie widzę wspieranie jego pontyfikatu w modlitwie” – zostały przytoczone przez media wiernie.


Co rosyjski Kościół prawosławny sądzi o interwencji wojsk rosyjskich na Krymie? „Naród ukraiński winien sam, bez wpływów zewnętrznych, określać swą przyszłość” – napisał patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl do stojącego tymczasowo na czele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego metropolity Onufrego. Ale jednocześnie przewodniczący Synodalnego Wydziału ds. Stosunków Kościoła ze Społeczeństwem Patriarchatu Moskiewskiego ks. protojerej Wsiewołod Czaplin w rozmowie z rosyjskim portalem informacyjnym „Interfax-Religia” wojskową interwencję na Ukrainie nazwał pokojową i cywilizacyjną misją Rosji. Przypomniał on, że już w 1995 r. Światowy Rosyjski Sobór Ludowy oznajmił, iż Rosjanie są narodem podzielonym na swoim historycznym terytorium i mają prawo zjednoczyć się ponownie w jednym tworze państwowym. Tymczasem Kościoły zrzeszone we Wszechukraińskiej Radzie Kościołów i Organizacji Religijnych w dramatycznym apelu wezwały rząd Rosji „do opamiętania i do powstrzymania agresji przeciw Ukrainie”. Apel podpisali m.in. zwierzchnicy prawosławnych (Patriarchat Kijowski), grekokatolików, luteran oraz Naczelny Rabin Kijowa i Ukrainy.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 10/2014