KRONIKA

11 – 17 lutego

17.02.2014

Czyta się kilka minut

Moim celem jest pokazanie, że drzwi wiary i Kościoła są dla wszystkich cały czas otwarte oraz że każdy ma prawo do tego, by w tym Kościele poszukiwać dla siebie miejsca. Jeśli ktoś mówi, że najpierw trzeba uporządkować swoje życie, a dopiero potem może żyć wiarą w Kościele, to zwyczajnie kłamie. (Konrad Sawicki z „Więzi”, w opublikowanym na swoim blogu manifeście rozpoczynającym projekt „Kościół dla mniej praktykujących”).

Siedem prawosławnych cerkwi zostanie wyremontowanych ze środków przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 13 mln zł dotacji pokryje 85 proc. kosztów projektu. Pieniądze przeznaczone zostaną na gruntowną renowację siedmiu zabytkowych cerkwi na Lubelszczyźnie i Podlasiu: na Świętej Górze Grabarce, w Hrubieszowie, Lublinie, Tomaszowie Lubelskim, Sławatyczach i Kobylanach oraz w Białowieży.

Archidiecezja przemyska walczy z pedofilią: jako pierwsza w Polsce włączyła w stałą formację księży, którzy podczas specjalnych kursów poznają zagadnienia dotyczące prewencji nadużyć seksualnych wobec nieletnich. Jako pierwsi zapoznali się z nimi księża wyświęceni między 2009 a 2012 r. Zajęcia organizuje o. Adam Żak SJ, który pełni funkcję koordynatora Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży. Duchowni z diecezji zarządzanej przez abp. Józefa Michalika podczas dwudniowych zajęć zastanawiali się, jak rozumieć i adekwatnie odpowiedzieć na nadużycia seksualne wobec nieletnich w Kościele. Zaplanowano już kolejne serie spotkań formacyjnych dla kolejnych roczników księży. Ponadto problematyka ta zostanie również uwzględniona w tzw. kursie proboszczowskim.

Ks. infułat Józef Wójcik zmarł w niedzielę 16 lutego, był kapłanem diecezji radomskiej. Zasłynął tym, że w 1972 r. wykradł kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, wcześniej „zaaresztowaną” przez władze komunistyczne. 18 razy był karany przez władze komunistyczne. W 1995 r. prezydent Lech Wałęsa odznaczył ks. Wójcika „za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej i działalności publicznej” Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dwóch księży zamordowanych w Wenezueli. Do zabójstwa doszło w sobotę 15 lutego w mieście Walencja. Około godziny 22.30 do domu salezjanów znajdującego się przy szkole im. św. Jana Bosco wtargnęło dwóch nieletnich mężczyzn uzbrojonych w noże, którzy zamordowali ks. Jesusa Plaze i ks. Luisa Sancheza. Trzeci salezjanin, ks. Juan David Marin, został ciężko ranny. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji nieletni zabójcy wynieśli z salezjańskiej rezydencji oprócz komputerów również kielich mszalny z domowej kaplicy.

Papież Franciszek włączy do grona kardynałów 19 nowych duchownych. Uroczystość kreowania nowych purpuratów odbędzie się w Watykanie 22 lutego. Wcześniej papież weźmie udział w trzydniowych obradach rady ośmiu kardynałów, którzy pomagają mu w zarządzaniu watykańską kurią. Tematem dyskusji będzie sytuacja rodziny.

Episkopat Polski i Ministerstwo Spraw Zagranicznych utworzyły zespół roboczy ds. misji. Min. Radosław Sikorski spotkał się z bp. Jerzym Mazurem, przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, w związku z niepokojącymi doniesieniami z konfliktowych rejonów świata, gdzie pracują polscy misjonarze, zwłaszcza w Republice Środkowoafrykańskiej. Szef MSZ podkreślił, że najlepszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa polskich misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej jest obecnie ich natychmiastowa ewakuacja. Zadaniem powołanego podczas spotkania zespołu będzie monitorowanie sytuacji wszystkich polskich misjonarzy pracujących na świecie.

Konferencje Biskupów wielu krajów Unii Europejskiej krytykują rząd belgijski za uchwalenie prawa dopuszczającego eutanazję dzieci bez ograniczeń wieku. „To niepojęte, że małoletni na gruncie prawa cywilnego nie mogą zawrzeć małżeństwa ani kupić domu, ale pozwala im się zgodnie z prawem na decydowanie o życiu lub śmierci” – powiedział przewodniczący Konferencji abp Andre-Joseph Leonard. Jego zdaniem zamiast rozszerzania prawa do aktywnego wspomagania śmierci, społeczeństwo powinno rozważyć, w jaki sposób służba zdrowia może lepiej pomóc ciężko chorym. Abp Leonard wezwał Belgów do modlitwy i postu przeciwko prawu dzieci do eutanazji.

NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Dziennikarz, autor wywiadów. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii wywiad (2015 r. i 2016 r.) oraz do Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej Mediatory w kategorii "Prowokator" (2015 r.).  więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2014