Kronika

17 – 23 września

24.09.2013

Czyta się kilka minut

Mam wrażenie, że to najbardziej wyalienowana grupa we wspólnocie rzymskokatolickiej. Bardziej wyobcowana niż siostry klauzurowe. (Ks. Adam Błyszcz w komentarzu o polskich biskupach, deon.pl, 18 września 2013 r.)


Ataki na chrześcijan w Tanzanii i w Pakistanie. Katolickiego księdza prowadzącego ośrodek dla młodzieży w Zanzibarze (Tanzania) oblano żrącą substancją. „Stan jego zdrowia jest bardzo ciężki, gdyż kwas przesiąknął pod warstwę skóry, gdzie wciąż dokonuje zniszczeń” – powiedział bp Augustine Shao, który odwiedza poszkodowanego kapłana w szpitalu. To kolejny atak na duchownego, do którego doszło ostatnio w Zanzibarze. „Sprawa tych aktów przemocy jest złożona – wyjaśnia biskup. – Przynajmniej od roku notujemy podobne przypadki przemocy. Przypomnę choćby innego kapłana, ks. Ambrose’a Mkendę, ciężko ranionego w Boże Narodzenie. Jego rekonwalescencja wciąż trwa. Innym przykładem jest ks. Evarist Mushi, zamordowany w lutym br.”. Do ataku na chrześcijan doszło także w pakistańskim Peszawarze. 22 września w wybuchu bomby podłożonej w miejscowym kościele zginęło 75 osób. To najkrwawszy jak dotąd atak na chrześcijan, którzy stanowią ok. 4 proc. 180-milionowej populacji kraju. O ataku czytaj też w komentarzu.


Praca to godność, to chleb i miłowanie innych – powiedział Franciszek w Cagliari, rozpoczynając 22 września jednodniową pielgrzymkę na Sardynię. Prosto z lotniska papież udał się na plac Carlo Felice, gdzie spotkał się z robotnikami. Zapewnił ich o swej bliskości z nimi, szczególnie z tymi, którzy cierpią: bezrobotnymi, zwłaszcza młodymi, ale także ze słabo opłacanymi, z przedsiębiorcami i handlowcami, którym trudno „iść naprzód”. Zaznaczył, że dobrze zna tę rzeczywistość z czasów, gdy mieszkał w Argentynie. Przypomniał, że jego rodzina przybyła z Włoch do tego kraju właśnie w poszukiwaniu pracy „w strasznych latach trzydziestych”, chociaż on sam tych czasów nie przeżywał. „Odwagi!”, powiedział papież, dodając zarazem, że ma świadomość, iż musi zrobić wszystko, aby nie było to tylko „piękne i przemijające słowo”.


„Gość Niedzielny” obchodzi jubileusz 90-lecia. Redakcja tygodnika spotkała się 21 września w krypcie katedry Chrystusa Króla w Katowicach na wspólnej modlitwie. Dzień później została odprawiona Msza św. w intencji pisma, której przewodniczył meropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Pierwszy numer „Gościa Niedzielnego” ukazał się 9 września 1923 r.


Ks. Mieczysław Stefaniuk z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce laureatem piątej edycji Konkursu Proboszcz Roku. 74-letni duchowny został wybrany przez Kapitułę z grona kilkuset kandydatów zgłoszonych przez parafian z całego kraju. Patronem konkursu organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną jest św. Jan Vianney, francuski proboszcz, w pełni oddany posłudze wśród swoich wiernych. Gospodarzem finałowej gali, która odbyła się w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, był bp Wojciech Polak. Podczas uroczystości przypomniał, że proboszcz nie jest „księciem udzielnym”, zarządcą, ale ojcem, bratem, szafarzem sakramentów i przewodnikiem dla swojej wspólnoty. Mówiąc o wspólnotach parafialnych, bp Polak życzył, by były to wspólnoty otwarte, by były miejscem doświadczenia Pana Boga „z pierwszej ręki”.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 39/2013