KRONIKA

2 – 9 kwietnia 2013

09.04.2013

Czyta się kilka minut

Kobiety w Kościele i na drodze wiary miały i mają także dzisiaj szczególną rolę w otwieraniu bram dla Pana, w naśladowaniu Go i w przekazywaniu Jego oblicza, ponieważ spojrzenie wiary zawsze potrzebuje prostego i głębokiego spojrzenia miłości. (Papież Franciszek podczas audiencji ogólnej na placu św. Piotra 3 kwietnia 2013 r.)


Tydzień papieża Franciszka. W Niedzielę Miłosierdzia papież objął w posiadanie Bazylikę Laterańską, będącą katedrą biskupa Rzymu. „Bóg jest wobec nas cierpliwy, bo nas kocha, a kto kocha, ten rozumie, ma nadzieję, obdarza zaufaniem, nie porzuca, nie burzy mostów, umie przebaczać” – mówił Franciszek. Przed Mszą papież odsłonił tablicę z nową nazwą placu przed budynkiem wikariatu Rzymu: nosi on imię bł. Jana Pawła II. „Nie możemy bać się bycia chrześcijanami i życia jak chrześcijanie!” – zaapelował Franciszek podczas niedzielnej modlitwy „Regina Coeli”. Przypomniał, że Niedzielę Bożego Miłosierdzia ustanowił bł. Jan Paweł II, który zmarł w wigilię tego święta. „Wiary się nie negocjuje. W historii ludu Bożego zawsze była ta pokusa: aby urwać kawałek wiary” – mówił z kolei w homilii podczas Mszy sprawowanej 6 kwietnia w kaplicy Domu św. Marty. Papież nawiązał do czytanego fragmentu Dziejów Apostolskich (4, 13-21), opowiadającego o sprzeciwie Piotra i ­Jana wobec nakazu arcykapłanów i faryzeuszy, aby nie mówili o Jezusie. W ubiegłym tygodniu papież dokonał swojej pierwszej nominacji w kurii rzymskiej: mianował ministra generalnego zakonu braci mniejszych, Joségo Rodrígueza Carballo, sekretarzem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Polecił też, aby Kongregacja Nauki Wiary działała zdecydowanie w przypadkach nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych wobec nieletnich.


Przesłanie z Łagiewnik. „Przestań się lękać, Polsko! Zaufaj Bogu, który jest bogaty w miłosierdzie!” – wzywał kard. Stanisław Dziwisz w Niedzielę Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św., odprawianej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. „Kościół w sposób szczególny niesie człowiekowi pokój i radość, gdy w sakramencie spowiedzi umożliwia mu pojednanie z miłosiernym Bogiem. To ogromne zadanie, jakie kapłani spełniają codziennie, a w sposób bardzo intensywny przed wielkimi świętami w zaciszu i dyskrecji konfesjonału – mówił kardynał. – Warto o tym pamiętać pośród niespokojnych nieraz debat o Kościele i jego roli”.


Polacy o kościelnej „półprocentówce”. Nieco ponad połowa Polaków popiera decyzję o likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzeniu możliwości przekazania 0,5 proc. podatku dochodowego wybranemu Kościołowi. Dwie piąte ankietowanych jest przeciwnych takiemu rozwiązaniu – pokazuje najnowszy raport Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Takie rozwiązanie popierają przede wszystkim regularnie praktykujący, dobrze wykształceni, pozytywnie oceniający działalność Kościoła oraz sympatycy rządzącej koalicji.


Nowy biskup pomocniczy w Siedlcach. Ks. Piotr Sawczuk przyjął 6 kwietnia w siedleckiej katedrze święcenia z rąk biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore i biskup radomski Henryk Tomasik.


Tegoroczna Nagroda Templetona. 81-letni Desmond Tutu, były anglikański arcybiskup Kapsztadu, został tegorocznym laureatem Nagrody Templetona. Nagrodę w wysokości 1,3 mln dolarów laureat Pokojowej Nagrody Nobla i przeciwnik apartheidu otrzymał za „wieloletnią pracę na rzecz wspierania duchowych zasad, takich jak miłość i przebaczenie, które przyczyniły się do wyzwolenia ludzi całego świata” – poinformowała przyznająca nagrodę Fundacja Templetona. Wyróżnienie jest przyznawane corocznie osobom, które przełamują bariery między nauką a religią.


Najzabawniejszy Katechizm od czasów Soboru Trydenckiego – przekonują autorzy projektu 3MC, który w krótkich animowanych filmach wyjaśnia prawdy wiary. Jest to oryginalna odpowiedź na wezwanie Benedykta XVI, aby w Roku Wiary odnowić wiarę w Chrystusa. Autorem serii 72 trzyminutowych filmów jest ks. dr Johannes Maria Schwarz, austriacki wikary i katecheta. Atutem serii są niebanalne przykłady i prosty język. Polska wersja posiada imprimatur bp. Grzegorza Rysia. Powstała także wersja angielska i hiszpańska, a prace trwają m.in. nad chińską, rosyjską, i arabską. Więcej informacji na stronie www.3mc.me


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 15/2013