KRONIKA

12 – 18 czerwca 2012

21.06.2012

Czyta się kilka minut

Natura była zawsze silniejsza od kultury. To my sobie wyobrażamy, że kiedyś było „po Bożemu”, a teraz już nie jest. (Prof. Mirosława Grabowska, zapytana o praktyki Polaków dot. seksu przedmałżeńskiego. Rozmowa z Katolicką Agencją Informacyjną, 11 czerwca 2012 r.

W Dublinie zakończył się 50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny (10-17 czerwca). W spotkaniu pod hasłem „Eucharystia: wspólnota z Bogiem i między nami” wzięło udział kilkanaście tysięcy katolików, w tym 7 tys. spoza Irlandii. Ulicami miasta przeszła procesja, w trakcie której czytano m.in. fragmenty pism Jana Pawła II i kard. Johna Newmana. Odbyły się też spotkania z przedstawicielami prześladowanych kościołów Afryki i Azji. W wystąpieniu wideo na zakończenie kongresu Benedykt XVI przyznał, że na drodze ku odnowie liturgicznej Soboru Watykańskiego II jest jeszcze wiele do zrobienia. Nawiązał też do nadużyć seksualnych duchownych. „Jak wytłumaczyć fakt, że zgrzeszyli ludzie, którzy regularnie przyjmowali Ciało Pańskie i wyznawali swoje grzechy w sakramencie pokuty? Pozostaje to tajemnicą. Ale widocznie ich chrześcijaństwo nie karmiło się już radosnym spotkaniem z Jezusem Chrystusem: wynikało jedynie z przyzwyczajenia”, powiedział Papież. Następny Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się za 4 lata na Filipinach.


Prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. William Levada spotkał się 13 czerwca z przełożonym Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X bp. Bernardem Fellayem. Spotkanie w Watykanie dotyczyło tzw. preambuły doktrynalnej – dokumentu, którego akceptacja przez lefebrystów jest warunkiem nawiązania przez Bractwo „pełnej jedności” z Rzymem. Tydzień wcześniej bp Fellay ponowił swoje zastrzeżenia odnośnie ekumenizmu i wolności religijnej. Oświadczył też, że lefebryści chcieliby zachować autonomię w stosunku do biskupów diecezjalnych. Według portalu Vatican Insider, 9 czerwca tekst preambuły zaakceptował Benedykt XVI i jego decyzja ws. lefebrystów ma zostać ogłoszona lada dzień. Opublikowany po watykańskim spotkaniu komunikat lefebrystów nie wyklucza jednak „nowej fazy dyskusji”.


12 czerwca odbyła się kolejna runda rządowo-kościelnych rozmów o przyszłości Funduszu Kościelnego. Efektem spotkania jest m.in. deklaracja opracowania przez gabinet Donalda Tuska analizy rzeczywistych wydatków na poszczególne Kościoły i związki wyznaniowe. Według propozycji rządu, 1 stycznia 2013 r. ma wejść w życie ustawa, która umożliwi przekazywanie kwoty w wysokości 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz wybranego Kościoła. Do 2016 r. państwo miałoby wyrównywać Kościołom różnicę między kwotą uzyskaną z odpisu a wysokością tegorocznej dotacji. Tymczasem 15 czerwca Sejm dużą większością głosów odrzucił konkurencyjne projekty ustaw SLD i Ruchu Palikota ws. likwidacji Funduszu Kościelnego.


Zdaniem prof. Mirosławy Grabowskiej, na rozdźwięk pomiędzy wskazaniami Kościoła nt. seksu przedmałżeńskiego a praktyką w tej dziedzinie należy patrzeć „ze spokojem”. „W Anglii zachowały się księgi parafialne z XIV w. Analizy historyków wykazały, że znaczący odsetek urodzin miał miejsce wcześniej aniżeli, biorąc pod uwagę datę ślubu, powinno to nastąpić. Nie można więc twierdzić, że kiedyś ludzie byli moralni, a dziś już nie są” – powiedziała szefowa CBOS w wywiadzie dla KAI. Przyznała jednak, że, wbrew stereotypom, Kościół potrafi przekonać Polaków – np. odsetek zwolenników tzw. aborcji na życzenie regularnie spada (w 2011 r. wynosił 16 proc.). Rozmowa dotyczyła również praktyki zakładania rodzin. Według Grabowskiej decydowanie się na dziecko jest dziś obudowane trudnościami, jakich wcześniej nie było. Zaakceptowano też wspólne mieszkanie przed ślubem. „Nie powiedziałabym, że oznacza to jakiś hedonizm, ponieważ jednocześnie bardzo ostro, także wśród młodych osób, potępiana jest zdrada” – uznała socjolog.


Cecylia Eusepi, świecka tercjarka Zakonu Serwitów, nową błogosławioną Kościoła katolickiego. Msza beatyfikacyjna odbyła się 17 czerwca w położonym na północ od Rzymu miasteczku, w którym mieszkała Eusepi. Od najmłodszych lat myślała o życiu zakonnym, już jako 12-latka wstąpiła do świeckiego zakonu. Zmarła w 1928 r. w wieku 18 lat. „Była wierna aż do śmierci obietnicy danej w dniu swej Pierwszej Komunii: »Jezu, będę Twoja, zawsze Twoja. To Ci obiecuję«”, powiedział o beatyfikowanej prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej