KRONIKA

15 - 21 maja 2012

21.05.2012

Czyta się kilka minut

Prawdziwe źródło szczęścia leży w nas samych – wzywam media do tego, aby informowały o tym ludzi (Dalajlama XIV w czasie wizyty w Klagenfurcie, 18 maja 2012 r.).

21 maja w wieku 67 lat zmarł jezuita o. Jacek Bolewski, ceniony duszpasterz i rekolekcjonista. Związany z Towarzystwem Jezusowym od 1970 r., po studiach filozoficznych we Włoszech i Niemczech oraz teologicznych w Warszawie, w 1978 r. przyjął święcenia prezbiteratu. Od 1990 r. był asystentem na Wydziale Teologicznym Bobolanum. W latach 1992-95 pełnił funkcję redaktora naczelnego „Przeglądu Powszechnego”. Był wieloletnim autorem „Tygodnika Powszechnego”.


Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV odebrał 14 maja w londyńskiej katedrze św. Pawła nagrodę Templetona, przyznawaną za pogłębianie więzi między nauką a religią. Uzasadniając wybór, zwrócono uwagę, że tegoroczny laureat „jest głosem współczucia, miłości i szacunku wobec związanych z duchowością badań naukowych, które koncentrują się na każdym pojedynczym człowieku”. Wyróżnienie zostało ustanowione w 1972 r. przez finansistę i filantropa Johna Templetona. Poprzednimi laureatami byli m.in. Matka Teresa, Charles Taylor i Aleksander Sołżenicyn. W 2008 r. otrzymał ją ks. prof. Michał Heller. Wysokość nagrody wynosi 1,1 mln funtów (5,9 mln zł). Dalajlama postanowił przeznaczyć tę kwotę na działalność organizacji charytatywnych zajmujących się pomocą dzieciom, badaniami nad relacjami nauki i buddyzmu, a także na fundusz, który umożliwia mnichom tybetańskim studiowanie nauk ścisłych.


Kościół kontra gender. W wydaniu z 15 maja watykański dziennik „L’Osservatore Romano” opublikował tekst Marguerite A. Peeters, w którym autorka twierdzi, że ideologia gender podstępnie zakradła się do międzynarodowych deklaracji, nie respektując ducha m.in. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Zdaniem dyrektor Instytutu na rzecz Dynamiki Dialogu Międzykulturowego w Brukseli ruch gender oddziela osobę ludzką od niej samej, od jej ciała i od jej struktury antropologicznej. Dzień po publikacji abp Henryk Hoser mówił na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, że ideologia gender przełożyła marksistowską ideologię walki klas na relacje między kobietami a mężczyznami, gdzie grupą uciskaną są kobiety. „Chodzi o stworzenie globalnego zarządzania światem, a to będzie możliwe, jeśli nastąpi atomizacja społeczeństwa. Brak więzi międzyludzkich sprawia, że nie ma oddolnych wspólnych inicjatyw. Takie społeczeństwo jest jak plastelina, można nim manipulować na wszystkie strony” – stwierdził Hoser.


Urodziny kardynałów. W ostatnią niedzielę 85-lat skończył kard. Franciszek Macharski, były metropolita krakowski. O szanowanym i niezwykle lubianym przez wiernych kardynale mówił jego bliski współpracownik, biskup Jan Szkodoń: „otwarty na ludzi, ale jednocześnie samotny, skupiony na Chrystusie. Otwarty na świat, doceniający postęp, a jednocześnie prawdziwie ubogi pasterz, zapatrzony w swojego patrona św. Franciszka”. 17 maja 80. urodziny obchodził również kard. Miroslav Vlk, emerytowany arcybiskup Pragi i prymas Czech-senior.


Były ordynariusz jednej z kanadyjskich diecezji wykluczony ze stanu duchownego za posiadanie pornografii dziecięcej. Decyzję w tej sprawie podjął Watykan. 72-letni biskup Raymond Lahey w styczniu został uznany przez sąd winnym posiadania w swoim laptopie 600 pedofilskich zdjęć i skazany na 15 miesięcy więzienia. „Decyzja ta pokazuje, że w tego typu sprawach należy działać zarówno przez prawo świeckie, jak i kanoniczne”, komentował decyzję biskup Brian Joseph Dunn z diecezji Antoginish, w której pracował Lahey.


Janusz Palikot odczytał pod siedzibą krakowskiej kurii akt apostazji – oświadczenie o woli opuszczenia Kościoła. Zakończyło to zainicjowany przez Ruch Palikota i portal apostazja.pl Tydzień Apostazji. Jak wyjaśnił poseł, podjął tę decyzję, ponieważ Kościół w Polsce cechuje „niesamowita pazerność finansowa”; „niezdolność do oczyszczenia się pod względem etycznym czy moralnym” oraz charakter „polityczno-partyjny”. Akcję Palikota skomentował ks. Sławomir Fundowicz, specjalista prawa kanonicznego. „Każda partia ma prawo do wyrażania pewnych postaw i zachowań – powiedział. – Ale w tym przypadku jest to działanie propagandowe. Akcja mnie zaskakuje, bowiem są politycy, którzy krytykują mówienie o religii w sferze publicznej. A więc sami sobie zaprzeczają”.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 22/2012