KRONIKA

17 -23 kwietnia 2012

23.04.2012

Czyta się kilka minut

Kościół powinien odważniej zabierać głos w obronie nieletnich wykorzystywanych nie tylko seksualnie, ale na dziesiątki, setki innych sposobów. Nieletni są ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej, lekceważy się ich podstawowe prawa i potrzeby (O. Hans Zollner, dziekan Instytutu Psychologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie w rozmowie z o. Józefem Augustynem, 20 kwietnia 2012 r.).

Z okazji obchodzonej w ubiegłym tygodniu prawosławnej Wielkanocy Benedykt XVI złożył życzenia chrześcijanom obrządku wschodniego. Papież przypominał, że chrześcijanie są wezwani, by głosić orędzie nadziei ludziom naszych czasów. Tym pełniej powinno ono zabrzmieć, gdy będzie głoszone razem, czemu mają służyć wysiłki na rzecz jedności wyznawców Chrystusa – napisał Benedykt XVI.

Warunkiem pojednania z Watykanem jest poszanowanie wolności lefebrystów – ogłosił przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, biskup Bernard Fellay. W liście z 14 kwietnia zaznaczył on, że w relacjach ze Stolicą Apostolską lefebryści kierują się dwiema zasadami: aby nie żądano od nich ustępstw dotyczących wiary (a także w kwestiach liturgicznych, sakramentalnych i moralnych) oraz aby przyznano im rzeczywistą swobodę i autonomię. Odnosząc się do ostrego tonu wypowiedzi biskupa, włoski dziennikarz katolicki Andrea Tornielli ocenił, że może on być wynikiem podziałów wśród samych lefebrystów. Około 25 proc. członków Bractwa jest niezadowolonych z kompromisu z Watykanem i powrotu wspólnoty do Kościoła katolickiego.

Komentując trwający w Norwegii proces Andersa Breivika, oskarżonego o zabójstwo w lipcu 2011 r. 69 osób na wyspie Utøya oraz 8 w Oslo, ks. prałat Rolandas Makrickas, papieski dyplomata w krajach skandynawskich, uznał, że telewizyjna transmisja z rozpraw należy do skandynawskiej kultury jawności. „Dzięki transmisji Norwegowie będą mogli wniknąć w myśli zabójcy, zobaczyć, co go doprowadziło do tak okrutnych i niewyobrażalnych czynów” – powiedział ks. Makrickas. Uważa też, że „Breivik jest wytworem panującej w cywilizacji zachodniej kultury śmierci, w której można swobodnie dysponować życiem”.

Trwające w dniach 20-22 kwietnia Targi Wydawców Katolickich w Warszawie odwiedziło ok. 17 tys. osób – podali organizatorzy. Swoje publikacje prezentowało ponad 140 wydawnictw. Przyznawaną przy okazji imprezy nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks” otrzymał ks. prof. Józef Kudasiewicz, którego praca, jak podano w uzasadnieniu, „stanowi wzór do naśladowania nie tylko dla środowisk ściśle konfesyjnych, ale dla tych wszystkich, którzy prawdę, dobro i piękno łączą z miłością Stwórcy”. Feniksy Specjalne otrzymali: Teresa Michałowska, Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu oraz biskup Józef Zawitkowski. ¬Feniks Diamentowy 2012 przypadł badaczowi historii i teorii literatury, prof. Stefanowi Sawickiemu.

Krajowy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń poinformował o inicjatywach duszpasterskich przygotowanych na czas Euro 2012. W miastach, w których odbędą się mecze, zostaną zorganizowane dla sportowców i kibiców m.in. tzw. strefy wyłącznej modlitwy oraz miasteczka ewangelizacyjne. Ks. Pleń przyznał, że najważniejszym punktem programu duszpasterskiego związanego z Euro 2012 są katechezy dla uczniów polskich szkół, mówiące m.in. o szacunku dla każdego, kto przyjdzie na stadion. Katechezy są dostępne w internecie na stronie www.sport.episkopat.pl. Polskie duszpasterstwo sportowców nawiązało współpracę z Kościołem prawosławnym na Ukrainie, by również tam odbyło się nabożeństwo ekumeniczne na zakończenie rozgrywek (finał turnieju zostanie rozegrany 1 lipca w Kijowie).

21 kwietnia w Krakowie odbyła się prezentacja książki „Ku uzdrowieniu i odnowie”, zawierającej materiały z lutowego sympozjum w Rzymie na temat walki z przypadkami molestowania seksualnego przez duchownych. To pierwsza z dwunastu wersji językowych książki, która – jak mówił podczas promocji ks. prof. Hans Zollner – podpowiada przełożonym kościelnym strategie postępowania z przypadkami nadużyć seksualnych w Kościele.

20 kwietnia, w wieku 80 lat, zmarł ks. prałat Edward Skotnicki – twórca jednej z pierwszych w Polsce stołówek dla ubogich w Kielcach, współtwórca Fundacji św. Brata Alberta i przyjaciel bezdomnych. Był kapelanem Armii Krajowej, odznaczonym m.in. Złotym Krzyżem Zasługi RP.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 18-19/2012