KRONIKA

9 - 16 kwietnia 2012

17.04.2012

Czyta się kilka minut

Gdyby wszyscy grzesznicy mieli być wykluczeni z udziału w życiu kościołów, świeciłyby one pustką. Więcej nawet: kościołom grozi pustka z tego właśnie powodu, że upowszechnia się idea, iż nie są to miejsca dobre dla grzeszników. WŁOSKI POLITYK CHRZEŚCIJAŃSKI I FILOZOF ROCCO BUTTIGLIONE, BRONIĄC DECYZJI ARCYBISKUPA WIEDNIA KARD. CHRISTOPHA SCHÖNBORNA, KTÓRY UZNAŁ WYBÓR MŁODEGO HOMOSEKSUALISTY DO RADY PARAFIALNEJ W JEDNEJ Z AUSTRIACKICH PARAFII.


W święto Bożego Miłosierdzia rozpoczęła działalność powołana przez kard. Stanisława Dziwisza Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia. Jej głównym zadaniem będzie przygotowanie teologicznego zaplecza do ogłoszenia św. s. Faustyny Kowalskiej Doktorem Kościoła. Utworzona przy sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach i współpracująca z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie instytucja ma służyć rozwijaniu kultu Bożego Miłosierdzia, ukazywać różne jego formy i troszczyć się o jego poprawność teologiczną. Rektorem Akademii został ks. prof. Jan Machniak, kierownik katedry teologii duchowości UPJPII.


Z raportu o religijności Polaków, który opublikował CBOS, wynika, że procesy sekularyzacyjne zachodzą w Polsce wolniej niż w krajach Europy Zachodniej. Przeprowadzone w styczniu badania wykazały, że 93 proc. Polaków uważa się za katolików. 4,2 proc. pytanych zaliczyło się do grona osób bezwyznaniowych, ateistów lub agnostyków (to dwa razy więcej niż w 2008 r.). Ponad połowa (54 proc.) ankietowanych praktykuje przynajmniej raz w tygodniu, choć – zwłaszcza wśród młodych – zauważalny jest tu trend spadkowy na rzecz tych, którzy czynią to okazjonalnie lub w ogóle nie praktykują: w ciągu ostatnich 7 lat odsetek osób w wieku 18–24 lat praktykujących regularnie zmniejszył się z 51 do 44 proc. Według raportu najrzadziej chodzą do kościoła mieszkańcy dużych miast. Pomimo trendu spadkowego nieznacznie wzrósł poziom indywidualnego poczucia bycia religijnym: w 10-punktowej skali, na której 1 oznacza „w ogóle nie religijny(a)”, a 10 – „bardzo religijny(a)”, średnia odpowiedzi badanych wyniosła 6,49.


Metropolita Wiednia kard. Christoph Schönborn potwierdził wybór do rady parafialnej w austriackim Stützenhofen homoseksualisty żyjącego w zarejestrowanym związku partnerskim. Zaangażowany społecznie niepełnosprawny dwudziestosześcioletni Florian Stangl został wybrany na członka rady parafialnej przeważającą liczbą głosów (96 na 142). Jednak ks. Gerhard Swierzek, proboszcz parafii w Stützenhofen, odmówił Stanglowi objęcia stanowiska. Początkowo decyzja proboszcza została utrzymana przez kurię wiedeńską, która oświadczyła, że życie w rejestrowanym związku partnerskim uniemożliwia służenie w radzie parafialnej. Później jednak metropolita zaprosił Stangla i jego partnera na lunch, i po rozmowie stwierdził, że jest pod wrażeniem pokory i sposobu zaangażowania w służbę innym młodego homoseksualisty. W związku z decyzją metropolity ks. Swierzek poprosił o zwolnienie z obowiązków proboszcza.


Nominacje. Abp Marek Solczyński został nuncjuszem apostolskim w Azerbejdżanie. Będzie on pełnił tę funkcję obok dotychczas pełnionych obowiązków nuncjusza w Gruzji i Armenii. Wśród nowo mianowanych konsultorów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych znaleźli się Teolog Domu Papieskiego dominikanin o. Wojciech Giertych oraz dyrektor Biblioteki Papieskiego Uniwersytetu Urbaniańskiego oblat o. Marek Rostkowski. Kolegium elektorów UKSW wybrało nowego rektora na kadencję 2012-16 – został nim dotychczasowy dziekan Wydziału Teologicznego tej uczeni ks. prof. Stanisław Dziekoński.


Zmarł w Wielką Sobotę w Rzymie emerytowany patriarcha syryjskokatolicki Antiochii i były prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Ignace Moussa I Daoud (l. 81).


Wyróżnienia. Laureatem tegorocznej, jedenastej edycji Nagrody „Ślad” został Jacek Moskwa, dziennikarz, wieloletni watykański korespondent TVP, autor m.in. czterotomowej biografii Jana Pawła II i wywiadu rzeki z ks. Janem Zieją pt. „Życie Ewangelią”. Red. Moskwa został uhonorowany „za równie obszerną, co wnikliwą biografię »Droga Karola Wojtyły« oraz poruszające publikacje upamiętniające dzieło Lasek”. Nagroda „Ślad” jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów upamiętniającą postawę zmarłego w 2001 r. bp. Jana Chrapka, którego dewizą były słowa: „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!”. Wyróżnieni otrzymują statuetkę oraz 10 tys. zł. Dotychczas laureatami zostali m.in. Stefan Wilkanowicz, Marek Zając i Szymon Hołownia.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 17/2012