KRONIKA

6 - 12 marca 2012

12.03.2012

Czyta się kilka minut

Świat proponuje dzisiaj swoje drogi do szczęścia, które kuszą perspektywą łatwo osiągalnego sukcesu. Ich wspólną cechą jest obietnica wyeliminowania z życia bólu, trudu i wysiłku – tego wszystkiego, co składa się na codzienny krzyż. (kard. Kazimierz Nycz w liście na Wielki Post odczytanym w kościołach archidiecezji warszawskiej 11 marca 2012 r.)

Papież Benedykt XVI przesłał na ręce przewodniczącego KEP kondolencje w związku z katastrofą kolejową pod Szczekocinami. „Wszystkich pragnę umocnić słowami świętego Pawła: »Jeśli bowiem wierzymy, że Jezus istotnie umarł i zmartwychwstał, to również tych, którzy umarli w Jezusie, Bóg wyprowadzi wraz z nim«” – napisał Papież. Ofiary katastrofy przypomniał również 7 marca podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

Zdaniem kard. Kazimierza Nycza, odejście od zasad Dekalogu jest jedną z poważnych przyczyn obecnego w Europie kryzysu moralnego, a w konsekwencji także społecznego i gospodarczego. W liście pasterskim na Wielki Post metropolita warszawski uznał, że „świat kusi nas, abyśmy uczynili z naszego życia wielki bal, na którym niczego nie powinno zabraknąć, abyśmy przemienili je w pozbawione zasad wielkie igrzyska, podczas których zwyciężają najsilniejsi i najbardziej bezwzględni. Kusi wreszcie wizją życia, które jest jak rejs luksusowym statkiem, płynącym od portu do portu – w poszukiwaniu nowych wrażeń”. Kard. Nycz ocenił, że u wielu młodych Polaków nastąpiło przestawienie hierarchii wartości: w miejsce rodziny i wychowania dzieci zostały podstawione: osobiste szczęście, kariera oraz troska o samorealizację. List odczytano 11 marca w kościołach archidiecezji warszawskiej.

Przewodniczący międzynarodowego Caritasu, kard. Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga, skrytykował obecną jego zdaniem w Europie politykę zadłużania się, „której skutki ponosić będą kolejne pokolenia”. Podczas międzynarodowego spotkania na Teneryfie hierarcha uznał, że kapitalizm nie jest w stanie rozwiązać problemów ubóstwa na świecie, a wartości, jakie reprezentuje, „są sprzeczne z godnością człowieka” i wymogami stawianymi przez religię. Wystąpienie kard. Maradiagi zbiegło się w czasie z zapowiedzią Watykanu, że Kościół katolicki włączy się w dyskusję nad reformą ONZ.

W kilku największych miastach Polski wiszą od 7 marca billboardy zachęcające do włączenia się do Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Organizatorzy akcji wyjaśniają, że „odwołanie się do Maryi, Królowej Polski, ma na celu obudzenie sumienia Narodu i wezwanie do czynnej walki o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii”. W ciągu ostatnich 9 miesięcy do akcji włączyło się ponad 81 tys. osób. Jednym z pomysłodawców krucjaty różańcowej jest ks. Stanisław Małkowski, b. kapelan Solidarności, a jej sekretariat, wg strony internetowej, znajduje się w podwarszawskim Teresinie. W listopadzie 2011 r. warszawska kuria przestrzegła przed jego działaniami informując, że koordynację modlitwy w ramach akcji kard. Nycz powierzył warszawskim paulinom.

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl zadowolony z wyborczego sukcesu Putina. W gratulacjach złożonych prezydentowi-elektowi zwierzchnik Cerkwi podkreślił, że wybór na urząd prezydencki zawdzięcza on głosom wielu „hierarchów, duszpasterzy i wiernych synów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego”. Inny wysoki hierarcha, metropolita Hilarion, zaapelował do władz na Kremlu, aby szukały oparcia w Kościele. Zacytował przy okazji słowa cara Aleksandra III skierowane do syna, przyszłego cara: „W polityce zewnętrznej zachowuj pozycję niezależną. Pamiętaj, Rosja nie ma przyjaciół. Wszyscy obawiają się naszej wielkości. Unikaj wojen. W polityce wewnętrznej przede wszystkim patronuj Kościołowi. On wielokrotnie wybawiał Rosję w godzinach nieszczęść. Wzmacniaj rodzinę dlatego, że jest ona podstawą państwa”.

Przedstawione kilka dni temu papieżowi Benedyktowi XVI dane zebrane przez Centralny Urząd Statystyczny Kościoła wskazują, że na całym świecie żyje ok. 1,2 miliarda katolików. Statystyki, datowane z końcem 2010 r., odnotowują roczny wzrost tej liczny o 15 milionów. Katolicy stanowią ok. 18 proc. ludności naszej planety. Dane opublikowano w roczniku papieskim za 2012 r.

NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 12/2012