Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

11.07.2016
Czyta się kilka minut
5 – 11 lipca
T

TRYBUNAŁ PO NOWEMU
Sejm przyjął kolejną już ustawę reformującą funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z nią pełny skład TK (co najmniej 11 sędziów) ma orzekać w sprawach o szczególnej zawiłości, a także badać prezydenckie weta, samą ustawę o TK, spory kompetencyjne między organami państwa, przeszkodę w sprawowaniu urzędu prezydenta, zgodność z konstytucją działalności partii politycznych.

NIEWIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki tegorocznej matury z WOS: w technikach średnia liczba punktów, które zdobyli uczniowie, to tylko 16 proc., w liceach – 30 proc. Zdający nie poradzili sobie m.in. z pytaniami o konstytucję, kompetencje Sejmu, budżet, mniejszości narodowe i etniczne oraz akty chroniące prawa człowieka.

SŁOWO PREZESA
„Poprosiłem ważnego polskiego prawnika, by przygotował nowe traktaty” – mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński o przyszłości Unii Europejskiej w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, zatytułowanym uspokajająco „Nie jestem dyktatorem”. „Można powiedzieć z pełną satysfakcją, że idzie dobrze” – dodaje w przemówieniu podczas 75. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej, zapowiadając budowę w pobliżu pałacu prezydenckiego pomnika Lecha Kaczyńskiego i dojście do „pełnej prawdy” w sprawie samej katastrofy.

PUŚCIEJ W TRÓJCE
Prowadzący „Salon polityczny”, a także „Puls Trójki” Marcin Zaborski po piętnastu latach pracy rozstał się z Programem III PR. Z TVP z kolei odszedł autor reportaży Tomasz Sekielski.

SZCZYT NA SZCZYCIE
Na wystawie pokazywanej w kuluarach szczytu NATO, prezentującej polską drogę do Sojuszu, zabrakło zdjęć prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i ministra spraw zagranicznych Bronisława Geremka, za których czasów podpisano – piórem Geremka właśnie – traktat akcesyjny.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]