Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

16.05.2016
Czyta się kilka minut
9 – 15 maja

POLSKA JEST CHORA
44 tysiące rocznie – tylu Polaków może przedwcześnie umierać z powodu zanieczyszczenia powietrza. Jak wyliczyła organizacja HEAL Polska, smog odpowiada nawet za co szósty przypadek raka płuc. Z kolei w sporządzonym przez WHO rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy w pierwszej pięćdziesiątce znalazły się aż 33 polskie miasta. Listę otwiera Żywiec, druga jest Pszczyna, na czwartym miejscu znalazł się Rybnik.
RATING NIE JEST ZŁY
Przynajmniej na razie: agencja Moody’s utrzymała w miniony weekend ocenę kredytowej wiarygodności Polski. Ale też pogroziła palcem: rating może zostać w przyszłości obniżony, jeśli partia rządząca zrealizuje swoje twarde – w ocenie agencji: szkodliwe dla budżetu – wyborcze obietnice. Chodzi głównie o obniżenie wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet.
LEGIA MISTRZEM JEST
Stołeczni piłkarze zdobyli tytuł najlepszej piłkarskiej drużyny po raz 11., wyprzedzając na ostatniej prostej Piasta Gliwice. Koniec ligowych rozgrywek to początek odliczania dni do Euro 2016. We wtorek reprezentacja Polski rozpoczęła w Juracie pierwsze z dwóch poprzedzających imprezę zgrupowań. Start mistrzostw Europy, w których Polska będzie jedną z 24 rywalizujących drużyn – 10 czerwca we Francji.
AUDYT MOŻE BYĆ SEXY
Po „dobrej zmianie”, „mediach narodowych” oraz innych frazach kojarzonych z obecną władzą furorę w sieci i nie tylko robi słowo „audyt”. Do dziesiątek memów („Za poprzednich rządów marnowano papier i tusz na wydruki wyroków TK” – mówi na jednym Beata Kempa) dołączają publiczne wypowiedzi. Te nieco poważniejsze, jak poniedziałkowa Leszka Balcerowicza (profesor poprosił w Radiu Zet, by szanować słowo „audyt”, i by wprowadzić do obiegu sformułowanie „PiS-owski audyt”), oraz te mniej poważne, jak satyryka Szymona Majewskiego, który opublikował na Facebooku raport z audytu podsumowującego 23 lata domowych rządów własnej żony. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]