Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

01.02.2016
Czyta się kilka minut
25 – 31 stycznia
​Fot. MEDIAPICTURES
B

BUDŻET
Sejm uchwalił budżet na 2016 r., z maksymalnym deficytem w wysokości 54,7 mld zł, założeniem 3,8 proc. wzrostu PKB i średnioroczną inflacją – 1,7 proc. Podczas prac nad ustawą PiS zgłosił poprawkę zakładającą przekazanie 20 mln zł z pieniędzy Ministerstwa Kultury (m.in. z wydatków na teatry) Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej o. Rydzyka. Po kilku godzinach projekt wycofano (choć premier Szydło sugerowała, że może wrócić w Senacie), zwiększono natomiast o 15 mln rezerwę na Światowe Dni Młodzieży, obcinając pieniądze NIK, Krajowego Biura Wyborczego i Rzecznika Praw Obywatelskich.

SIEĆ
Policja weszła do mieszkania internauty podejrzewanego o publiczne znieważenie prezydenta RP i skonfiskowała jego komputer (poszło o zamieszczony na Facebooku film pt. „Pijany prezydent Andrzej Duda kradnie kwiaty spod pomnika Romana Dmowskiego” – puszczone od tyłu nagranie ze Święta Niepodległości). „Gość sobie odkręcił filmik, dla jednego śmieszny, dla innego złośliwy, ale w sumie bez znaczenia, bo »odkręcony«. Prokuratura? Dajcie spokój” – napisał na Twitterze Andrzej Duda.

LUDZIE
Człowiekiem Roku tygodników „Wprost” i „Gazeta Polska” został Jarosław Kaczyński. Andrzej Duda otrzymał z kolei Nagrodę Klubów „Gazety Polskiej” oraz tytuł Człowieka Wolności tygodnika „wSieci”.

SPORT
Polacy bez medalu na mistrzostwach Europy w piłce ręcznej: nazywani początkowo przez kibiców „gladiatorami”, odpadli z turnieju po nieoczekiwanej porażce z Chorwacją, a przez media społecznościowe i tabloidy przetoczyła się fala szyderstw na ich temat.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]