Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

26.10.2015
Czyta się kilka minut
19 – 25 października

​FLAGOWE, ALE ZA DROGIE?
Program „500 plus”, zakładający comiesięczny zasiłek na drugie i każde kolejne dziecko, a także obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet oraz 65 dla mężczyzn – to wedle polityków Prawa i Sprawiedliwości priorytety nowej ekipy rządzącej. „Dwie najważniejsze, flagowe ustawy” – tak o pomysłach tych mówił w poniedziałek rano radiowej Trójce Stanisław Karczewski z PiS, dodając, że projekty powinny wejść w życie od połowy 2016 r. Występujący w tym samym czasie w RMF FM Jarosław Gowin (startował z list PiS w Krakowie), pytany o wyborcze obietnice partii, powiedział: „Zobaczymy, na co stać polskie państwo i co jest racjonalne do zrobienia. Być może część reform PiS trzeba będzie rozłożyć w czasie”.
RZECZNIK O BEZDOMNOŚCI
„Konieczność stworzenia systemu identyfikacji przyczyn bezdomności oraz powołania koordynatora polityki rządowej w zakresie przeciwdziałania temu zjawisku” – to główne postulaty podczas pierwszego posiedzenia powołanej przez nowego rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara Komisji Ekspertów ds. bezdomności. Zasiadający w tym gremium praktycy (m.in. siostra Małgorzata Chmielewska) rozmawiali też o tym, jak przeciwdziałać stygmatyzacji tej grupy społecznej. Walka z bezdomnością to jeden z priorytetów Adama Bodnara (rozmowa z nowym RPO poniżej).
RYBNICZANIN KONTRA POLSKA
Oliwer Palarz, działacz Rybnickiego Alarmu Smogowego, pozwał Skarb Państwa za zanieczyszczenia powietrza w mieście. Mieszkaniec Rybnika wskazał, że w latach 2010–2015 smog wielokrotnie przekraczał dopuszczalne normy i zażądał zadośćuczynienia w wysokości 50 tys. zł. Palarz zapowiedział w rozmowie z portalem rybnik.com.pl, że jeśli wygra proces, uzyskane pieniądze przekaże na szpital lub hospicjum, w którym znajdują się osoby cierpiące z powodu smogu.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]