Reklama

Kraj w skrócie 2019

Kraj w skrócie 2019

28.12.2019
Czyta się kilka minut
FOT. JACEK DOMIŃSKI / REPORTER
Z

Zima

W styczniu podczas finału WOŚP z rąk wykrzykującego polityczne hasła nożownika zginął prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. „Trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych” – mówił podczas pogrzebu o. Ludwik Wiśniewski.

Jesień

PiS wygrał zarówno majowe wybory do Parlamentu Europejskiego, jak też jesienne wybory parlamentarne. Jarosław Kaczyński jest jednak daleki od euforii, i to nie tylko ze względu na afery w obozie rządzącym, utratę większości w Senacie i własne kłopoty ze zdrowiem (przeszedł operację kolana): zapowiada „poważniejsze spowolnienie gospodarcze”, bo „nie chce używać słowa kryzys”.

Lato

Sporo działo się w obozie opozycji: do parlamentu wróciła lewica, a Donald Tusk po długich wahaniach ogłosił, że nie będzie kandydował na prezydenta. Wystartują za to m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia. Jedną z zagadek polskiej polityki jest utrzymywanie przez Grzegorza Schetynę stanowiska lidera PO.

Wiosna

Na 2019 r. z pewnością nie narzekali: Robert Lewandowski (gole dla Bayernu), Dawid Podsiadło i Taco Hemingway (wypełniona po brzegi widownia Stadionu Narodowego) oraz Jacek Karnowski (dotacje spółek Skarbu Państwa dla podupadającego czasopisma).

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]