Reklama

Ładowanie...

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

01.08.2022
Czyta się kilka minut
26 lipca – 1 sierpnia
KPRM.GOV.PL
K

KASY NIE BĘDZIE

Ponad 27 mln zł miało być przeznaczonych na podwyżki dla urzędników, w tym tych najważniejszych w Polsce. Np. prezydent Andrzej Duda otrzymałby dodatkowe 2 tys. zł miesięcznie. Gniew opinii publicznej okazał się jednak tak wielki, iż natychmiast premier i prezes PiS ogłosili, że z ustawy zostaną wyłączeni politycy. Dobra władza słucha głosu ludu.

ODWAŻNY WYBÓR

Piotr Naimski, ten, który „blokował wszystko” i został pozbawiony stanowiska pełnomocnika premiera ds. infrastruktury energetycznej, ma już następcę. Mateusz Berger jest adwokatem, pracował też w PKO BP, szefował radzie nadzorczej LOT-u, aż trafił do Agencji Rozwoju Przemysłu, gdzie był zaangażowany w morskie projekty energetyki wiatrowej. Biorąc pod uwagę, że PiS faktycznie zablokowało jej rozwój, można się zacząć martwić o losy Baltic Pipe i elektrowni atomowej.

HAMULEC

Inflacja w lipcu wyniosła 15,5 proc. To wciąż bardzo dużo, ale przynajmniej
po raz pierwszy od miesięcy udało się zahamować dynamikę wzrostu cen. Najgorzej jest w kwestii kosztów energii oraz cen paliw (36 proc. w górę), trochę lepiej w przypadku żywności (15 proc.). Mała rzecz, a cieszy.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]