Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

27.03.2017
Czyta się kilka minut
21–27 marca
N

NIELEGALNY TUSK
„Mamy dzisiaj ekspertyzy mówiące o tym, że został wybrany w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego” – powiedział w TVN24 minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, odnosząc się do głosowania na przewodniczącego Rady Europejskiej zakończonego wyborem na to stanowisko Donalda Tuska. Szef MSW nie sprecyzował, o jakie ekspertyzy chodzi. Poinformował jedynie, że przedstawi je premier Beacie Szydło.

SZPITALE W SIECI
Sejm przyjął zaproponowaną przez Ministerstwo Zdrowia ustawę, zgodnie z którą zmieni się organizacja polskich szpitali. Jeśli nowe prawo przejdzie kolejne ścieżki legislacyjne, placówki, które spełnią odpowiednie kryteria i standardy – m.in. obecność izby przyjęć lub oddziału ratunkowego – dostaną długookresową gwarancję ryczałtu na leczenie. Ustawę krytykują niektórzy eksperci, boją się jej także zarządzający szpitalami. Wykazy placówek zakwalifikowanych do sieci mają się pojawić przed końcem czerwca tego roku.

ZNP STRAJKUJE
Nauczyciele odejdą od tablic w piątek 31 marca. Strajk, zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, dotyczy gwarancji zatrudnienia oraz podwyżek. Ma związek z reformą edukacji, w ramach której m.in. zlikwidowane zostaną gimnazja, a nauka w szkołach podstawowych zostanie wydłużona do ośmiu lat.

JAN ŚPIEWAK ODCHODZI
Jeden z założycieli i wieloletni szef stowarzyszenia Miasto Jest Nasze poinformował o swoim odejściu z ugrupowania. Znany warszawski radny ujawnił, że decyzja była efektem wewnętrznego sporu dotyczącego oblicza MJN. Jan Śpiewak zapowiedział tworzenie szerokiej koalicji, która mogłaby być alternatywą dla PO i PiS w stolicy. Nie wykluczył też startu w przyszłorocznych wyborach na prezydenta Warszawy.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]