Reklama

Kosmos w skrócie

Kosmos w skrócie

01.04.2019
Czyta się kilka minut
26 marca – 1 kwietnia
W

WICEPREZYDENT USA

Mike Pence nakazał NASA wysłanie ludzi na Księżyc w 2024 r. Kurs jest, nie ma za to ani gotowego pojazdu, ani rakiety, bo NASA planowała tę misję na rok 2028. Nie ma też żadnych dodatkowych pieniędzy.

NIE MA RÓWNIEŻ SKAFANDRÓW

Pierwszy spacer kosmiczny przeprowadzony wyłącznie przez kobiety nie odbył się, bo na stacji jest tylko jeden gotowy skafander w rozmiarze M. Przygotowanie drugiego zajęłoby 12 godzin. Zamiast zmienić rozmiarówkę, agencja zamieniła astronautkę Anne McClain na Nicka Hague’a. NASA nie wyprodukowała żadnego nowego skafandra od 40 lat. Używane dziś pamiętają początki lotów promów kosmicznych.

NASA MA ZA TO POD DOSTATKIEM KSIĘŻYCOWYCH SKAŁ

Dokładnie 381 kilogramów przywiezionych przez astronautów programu Apollo. Trzy pojemniki zawierające nietknięte od 50 lat próbki zostaną otwarte po raz pierwszy, a ich zawartość udostępniona uczonym.

MARSJAŃSKI ŚMIGŁOWIEC ODBYŁ SWÓJ OSTATNI LOT NA ZIEMI

Ważąca 1,8 kg maszyna wzbiła się w powietrze w komorze próżniowej, w której odtworzono warunki z powierzchni Marsa. W 2021 r. ma stać się pierwszym latającym pojazdem na innej planecie.

INDIE PRZETESTOWAŁY BROŃ SŁUŻĄCĄ DO NISZCZENIA SATELITÓW

Są czwartym, po USA, Rosji i Chinach, państwem zdolnym do niszczenia celów w kosmosie.

ELON MUSK

Kończy przygotowania prototypu międzyplanetarnego pojazdu Starship. Pierwsze kilkusekundowe loty są spodziewane lada dzień. Docelowo Starship ma być trzykrotnie większy od prototypu i zabierać nawet stu pasażerów na Księżyc czy Marsa.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]