Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

03.10.2016
Czyta się kilka minut
26 września – 3 października
B

BEATYFIKACJA KS. JACQUES’A HAMELA
Francuski duchowny został zamordowany 26 lipca w zamachu islamistów na kościół w Saint-Étienne-du-Rouvray. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych poinformowała, że Franciszek udzielił dyspensy od pięcioletniego okresu oczekiwania wymaganego do rozpoczęcia starań o wyniesienie kandydata na ołtarze.

UMRZEĆ Z NADZIEI
Pod takim hasłem trwa w Polsce tydzień modlitw w intencji uchodźców. Z inicjatywy m.in. „Tygodnika Powszechnego” i wspólnoty Sant’Egidio w polskich miastach odbywają się nabożeństwa ekumeniczne i zbiórka pieniędzy na rzecz migrantów.

JAŁMUŻNIK OPOWIEDZIAŁ O SWOJEJ PRACY
Abp Konrad Krajewski, uważany za „prawą rękę Franciszka”, udzielił wywiadu TVN24, w którym powiedział m.in.: „Drodzy państwo, zapraszam na statki, na wyławianie ciał, skoro nie chcemy pomagać”. Jałmużnik jest odpowiedzialny za niesienie pomocy ludziom wykluczonym, biednym i bezdomnym.

POGRZEB PO EUTANAZJI
Katoliccy biskupi z Kanady opowiedzieli się za odmawianiem katolickiego pogrzebu osobom, które zdecydowały się na eutanazję. Wyjaśnili, że nie jest to kara, lecz przyjęcie do wiadomości, że zmarły dokonał czynu „przeciwnego wierze chrześcijańskiej”. Ich zdaniem ceremonia religijna byłaby w tym przypadku gorsząca, gdyż sprawiałaby wrażenie, że pochwala ten „grzech śmiertelny”. Byłaby też interpretowana jako „zachęta dla innych do popełniania tego zła”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]