Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

06.06.2016
Czyta się kilka minut
31 maja – 6 czerwca
Z

ZERO TOLERANCJI
Biskupi, którzy tuszowali przestępstwa seksualne swoich podwładnych, będą mogli być usuwani ze stanowisk – ogłosił Franciszek w liście apostolskim „Come una madre amorevole” („Jak kochająca matka”). O tym, jak z problemem pedofilii radzi sobie polski Kościół, piszemy na stronach działu Wiara.

ŚWIĘTY OD MARIANÓW
O. Stanisław Papczyński, żyjący w XVII w. założyciel zakonu księży marianów, został ogłoszony świętym. Razem z nim papież kanonizował także szwedzką brygidkę z przełomu XIX i XX w. Marię Elżbietę Hasselblad.

POLITYKA, CZYLI MIŁOŚĆ
Kościół ma obowiązek angażowania się w politykę zawsze, gdy chodzi o walkę z problemami świata, np. z handlem ludźmi – uważa Franciszek. Podczas spotkania z sędziami i prawnikami z całego świata papież cytował słowa Pawła VI o tym, że „polityka jest jedną z najwyższych form miłości”. Mówił też o potrzebie wolnego sądownictwa.

RELIGIE ZA EUROPĄ
W liście otwartym do Brytyjczyków liderzy 37 wspólnot religijnych (m.in. anglikańskiej, katolickiej, ewangelickiej, muzułmańskiej i żydowskiej) opowiedzieli się za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa w UE. „Wiara – napisali – to łączenie i budowanie mostów, nie zaś izolacja i stawianie barier”.

NOWI CHRZEŚCIJANIE
W Europie chrzci się coraz więcej muzułmańskich uchodźców. Dokładnych danych brak, wiadomo jednak, że np. liczebność jednej ze wspólnot ewangelickich w Berlinie zwiększyła się w ciągu roku ze 150 do 700. Kościół katolicki w Austrii odnotował w tym roku ok. 300 próśb o chrzest – 70 proc. z nich wnieśli uchodźcy. Także jedna czwarta chrztów w Bradford (Anglia) to konwersje z islamu.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]