Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

16.05.2016
Czyta się kilka minut
9 – 15 maja

BEATA SZYDŁO U FRANCISZKA
Podczas wizyty w Watykanie premier Polski złożyła kwiaty na grobie Jana Pawła II oraz spotkała się z papieżem. Tematem półgodzinnej rozmowy były zbliżające się Światowe Dni Młodzieży, polityka prorodzinna w Polsce i uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski. „Mówiłam o tym, że młodzi ludzie czekają, cieszą się na jego przyjazd do Polski. Rozmawialiśmy też o polskich rodzinach”, relacjonowała Szydło. Kontrowersje wzbudził włoski watykanista Andrea Tornielli, który na kilka dni przed przyjazdem premier do Watykanu napisał: „Polska, zamykając się przed uchodźcami, grzebie dziedzictwo nauczania Jana Pawła II”.
EKOLOGIA I GLOBALNA SOLIDARNOŚĆ
Problemy ekologiczne i socjalne – to główne tematy 20. zebrania plenarnego Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zgromadzeń. Zakonnice z całego świata spotkały się z Franciszkiem w minionym tygodniu. Oprócz ekologii dyskutowały także o uchodźcach i handlu ludźmi. Podczas spotkania podjęto też kwestię święceń diakonatu dla kobiet (więcej o sprawie pisze Zuzanna Radzik w dziale Wiara).
PIENIĄDZE W WATYKANIE
„Można powiedzieć z całkowitą pewnością, że watykański bank IOR jest dzisiaj absolutnie czysty” – oświadczył dyrektor generalny banku Gian Franco Mammi po publikacji dorocznego raportu na temat jego działalności. Instytut Dzieł Religijnych – jak nazywa się watykański bank – przeszedł gruntowną reformę po ujawnieniu skandali dotyczących podejrzanych transakcji i prania brudnych pieniędzy. Sprawą na początku pontyfikatu zajął się Franciszek.
BISKUPI O EKONOMII, PRACY I WYKLUCZENIU
Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu, podczas mszy w rocznicę założenia Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu powiedział m.in.: „Trwa »skandal niewiarygodnych nierówności«. W bogatych krajach ubożeją nowe grupy społeczne i rodzą się nowe formy ubóstwa”. Dodał też, że potrzebna jest nowa ekonomia społeczna, która zysk uważa za środek, a nie cel. Z kolei abp Józef Kupny podczas pielgrzymki ludzi pracy do Henrykowa krytykował m.in. przedmiotowe traktowanie pracowników, niesprawiedliwy system wynagradzania i pozbawienie ludzi pracujących możliwości wypowiadania własnego zdania. Kilka tygodni wcześniej Episkopat opublikował list, w którym biskupi apelowali o wspieranie akcji charytatywnych, szczególnie w trwającym Roku Miłosierdzia.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]