Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

16.05.2016
Czyta się kilka minut
9 – 15 maja

BEATA SZYDŁO U FRANCISZKA
Podczas wizyty w Watykanie premier Polski złożyła kwiaty na grobie Jana Pawła II oraz spotkała się z papieżem. Tematem półgodzinnej rozmowy były zbliżające się Światowe Dni Młodzieży, polityka prorodzinna w Polsce i uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski. „Mówiłam o tym, że młodzi ludzie czekają, cieszą się na jego przyjazd do Polski. Rozmawialiśmy też o polskich rodzinach”, relacjonowała Szydło. Kontrowersje wzbudził włoski watykanista Andrea Tornielli, który na kilka dni przed przyjazdem premier do Watykanu napisał: „Polska, zamykając się przed uchodźcami, grzebie dziedzictwo nauczania Jana Pawła II”.
EKOLOGIA I GLOBALNA SOLIDARNOŚĆ
Problemy ekologiczne i socjalne – to główne tematy 20. zebrania plenarnego Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zgromadzeń. Zakonnice z całego świata spotkały się z Franciszkiem w minionym tygodniu. Oprócz ekologii dyskutowały także o uchodźcach i handlu ludźmi. Podczas spotkania podjęto też kwestię święceń diakonatu dla kobiet (więcej o sprawie pisze Zuzanna Radzik w dziale Wiara).
PIENIĄDZE W WATYKANIE
„Można powiedzieć z całkowitą pewnością, że watykański bank IOR jest dzisiaj absolutnie czysty” – oświadczył dyrektor generalny banku Gian Franco Mammi po publikacji dorocznego raportu na temat jego działalności. Instytut Dzieł Religijnych – jak nazywa się watykański bank – przeszedł gruntowną reformę po ujawnieniu skandali dotyczących podejrzanych transakcji i prania brudnych pieniędzy. Sprawą na początku pontyfikatu zajął się Franciszek.
BISKUPI O EKONOMII, PRACY I WYKLUCZENIU
Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu, podczas mszy w rocznicę założenia Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu powiedział m.in.: „Trwa »skandal niewiarygodnych nierówności«. W bogatych krajach ubożeją nowe grupy społeczne i rodzą się nowe formy ubóstwa”. Dodał też, że potrzebna jest nowa ekonomia społeczna, która zysk uważa za środek, a nie cel. Z kolei abp Józef Kupny podczas pielgrzymki ludzi pracy do Henrykowa krytykował m.in. przedmiotowe traktowanie pracowników, niesprawiedliwy system wynagradzania i pozbawienie ludzi pracujących możliwości wypowiadania własnego zdania. Kilka tygodni wcześniej Episkopat opublikował list, w którym biskupi apelowali o wspieranie akcji charytatywnych, szczególnie w trwającym Roku Miłosierdzia.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]