Kościół w skrócie

25 – 31 stycznia

01.02.2016

Czyta się kilka minut

RAZEM PRZY ŚCIANIE PŁACZU

Kobiety będą mogły modlić się przy Ścianie Płaczu wspólnie z mężczyznami – zmiany w prawie przyjął w minioną niedzielę rząd Benjamina Netanjahu. Otwarty zostanie nowy placyk modlitewny, zlokalizowany w pobliżu miejsca, gdzie dotąd modlili się tylko ortodoksyjni Żydzi. O możliwość swobodnego uprawiania kultu w tym miejscu aktywistki reformatorskiego prądu w judaizmie walczyły od ponad 20 lat.

WSPOMNIENIE ABP. ŻYCIŃSKIEGO

„Czy filozof może być biskupem?” oraz „Arcybiskup i poeci”– to niektóre tematy ogólnopolskiej konferencji naukowej „Media – Kultura – Dialog”, która odbędzie się w Auli Collegium Novum UJ 11 lutego w 5. rocznicę śmierci abp. Józefa Życińskiego. W konferencji udział zapowiedzieli m.in. profesorowie Andrzej Zoll, Franciszek Ziejka, Tomasz Trojanowski, ks. Michał Heller, o. Jan Andrzej Kłoczowski OP czy ks. Andrzej Draguła. Konferencję zorganizował ks. Robert Nęcek wspomagany przez UPJPII, UJ, Akademię Ignatianum oraz warszawską Naczelną i krakowską Okręgową Izbę Adwokacką.

JUBILEUSZ MIECZYSŁAWA PSZONA

– Był inżynierem budującym drogi pojednania między Polakami i Niemcami, z których dzisiaj bez wysiłku korzystamy – mówił o Mieczysławie Pszonie ks. Manfred Deselaers podczas mszy w krakowskim kościele św. Floriana odprawionej w 100-lecie urodzin byłego redaktora „TP”. Wiceprezes Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu przypomniał także, że Pszon za działalność w podziemiu niepodległościowym trafił po wojnie do celi śmierci. „Mogąc w każdej chwili stracić życie, człowiek zapomina o sobie i zaczyna żyć służbą dla innych” – mówił pochodzący z Niemiec kaznodzieja o człowieku, który w 1989 r. przygotowywał m.in. słynne spotkanie Mazowiecki-Kohl w Krzyżowej.

EKOLOGICZNY PAPIEŻ I ROWERY

10 rowerów z napędem elektrycznym, jako wyraz wdzięczności za encyklikę „Laudato si”, otrzymał w minioną środę Franciszek. Z rowerów mają korzystać pracownicy Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 06/2016