Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

01.02.2016
Czyta się kilka minut
25 – 31 stycznia

RAZEM PRZY ŚCIANIE PŁACZU
Kobiety będą mogły modlić się przy Ścianie Płaczu wspólnie z mężczyznami – zmiany w prawie przyjął w minioną niedzielę rząd Benjamina Netanjahu. Otwarty zostanie nowy placyk modlitewny, zlokalizowany w pobliżu miejsca, gdzie dotąd modlili się tylko ortodoksyjni Żydzi. O możliwość swobodnego uprawiania kultu w tym miejscu aktywistki reformatorskiego prądu w judaizmie walczyły od ponad 20 lat.
WSPOMNIENIE ABP. ŻYCIŃSKIEGO
„Czy filozof może być biskupem?” oraz „Arcybiskup i poeci”– to niektóre tematy ogólnopolskiej konferencji naukowej „Media – Kultura – Dialog”, która odbędzie się w Auli Collegium Novum UJ 11 lutego w 5. rocznicę śmierci abp. Józefa Życińskiego. W konferencji udział zapowiedzieli m.in. profesorowie Andrzej Zoll, Franciszek Ziejka, Tomasz Trojanowski, ks. Michał Heller, o. Jan Andrzej Kłoczowski OP czy ks. Andrzej Draguła. Konferencję zorganizował ks. Robert Nęcek wspomagany przez UPJPII, UJ, Akademię Ignatianum oraz warszawską Naczelną i krakowską Okręgową Izbę Adwokacką.
JUBILEUSZ MIECZYSŁAWA PSZONA
– Był inżynierem budującym drogi pojednania między Polakami i Niemcami, z których dzisiaj bez wysiłku korzystamy – mówił o Mieczysławie Pszonie ks. Manfred Deselaers podczas mszy w krakowskim kościele św. Floriana odprawionej w 100-lecie urodzin byłego redaktora „TP”. Wiceprezes Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu przypomniał także, że Pszon za działalność w podziemiu niepodległościowym trafił po wojnie do celi śmierci. „Mogąc w każdej chwili stracić życie, człowiek zapomina o sobie i zaczyna żyć służbą dla innych” – mówił pochodzący z Niemiec kaznodzieja o człowieku, który w 1989 r. przygotowywał m.in. słynne spotkanie Mazowiecki-Kohl w Krzyżowej.
EKOLOGICZNY PAPIEŻ I ROWERY
10 rowerów z napędem elektrycznym, jako wyraz wdzięczności za encyklikę „Laudato si”, otrzymał w minioną środę Franciszek. Z rowerów mają korzystać pracownicy Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]