Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

26.10.2015
Czyta się kilka minut
19 – 25 października

BISKUPI PRZECIW UPRZEDZENIOM
„Antyjudaizm i antysemityzm są grzechem przeciwko miłości bliźniego, grzechem niweczącym prawdę o chrześcijańskiej tożsamości i dlatego ich kategorycznego potępienia nie można łagodzić przez uwarunkowania kulturowe, polityczne czy ideologiczne, w jakich antyjudaizm i antysemityzm występowały w przeszłości”. To fragment listu pasterskiego Episkopatu Polski na 50. rocznicę Deklaracji „Nostra aetate”. O słynnym dokumencie piszemy też w dziale Wiara.
SZARIAT NA SUMATRZE
Wzrasta napięcie w Aceh na północnym zachodzie Sumatry, gdzie kilka dni temu wprowadzono szariat. Biskupi Indonezji chcą, aby obowiązywał on tylko muzułmanów. Martwi ich też, że władze rozpoczęły burzenie „nielegalnych” (tj. postawionych bez zgody min. 120 mieszkańców danej wsi) kościołów i misji. W rządzie Aceh, kolebki indonezyjskiego islamu, dominują muzułmańscy fundamentaliści.
SUSPENSA PO COMING OUCIE
Ks. Krzysztof Charamsa, b. urzędnik Kongregacji Nauki Wiary, który kilka tygodni temu ogłosił, że jest gejem oraz przedstawił prasie swojego partnera, nie może już sprawować władzy kapłańskiej i nosić stroju duchownego. Zakazy są efektem kary suspensy nałożonej na niego przez bp. pelplińskiego Ryszarda Kasynę.
SYNOD RAZ JESZCZE
Pośród dokumentów Synodu jeden umyka uwadze mediów. To deklaracja, w której biskupi solidaryzują się z „wszystkimi rodzinami na Bliskim Wschodzie”, przedstawiając je jako „ofiary niesłychanych okrucieństw” toczących się tam wojen. Dziękują także Jordanii, Libanowi i Turcji, państwom w większości muzułmańskim, za pomoc oferowaną syryjskim uchodźcom; wspominają również konflikty w Afryce i na Ukrainie.
ŚWIĘCI, DUSZE, DUCHY
„Korowód Świętych”, „Marsz Wszystkich Świętych”, „wieczory Wszystkich Świętych” oraz „Noc Światła” – to nazwy tylko niektórych imprez katolickich organizowanych na przełomie października i listopada. Oficjalnie mają one przypominać o tym, że uroczystość Wszystkich Świętych to dzień radości i modlitwy. Nieoficjalnie – chodzi też o alternatywę wobec Halloween, importowanej z USA „nocy duchów”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]