Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

07.06.2021
Czyta się kilka minut
1–7 czerwca
W

WSPÓŁCZUCIE

Franciszek złożył wyrazy współczucia społeczeństwu kanadyjskiemu, zbulwersowanemu odkryciem szczątków 215 dzieci, uczniów Kamloops Indian Residential School w Kolumbii Brytyjskiej. Wskazał, że „te trudne wydarzenia są silnym wezwaniem dla wszystkich, aby odwrócić się od modelu kolonizatorskiego”. O latach milczenia Watykanu na temat przymusowej asymilacji kanadyjskich Indian pisze Marta Zdzieborska w dziale Wiara.

SYMBOL

Przed kościołem kapucynów przy ul. Miodowej 13 w Warszawie stanęła rzeźba „Bezdomny Jezus”. Dzieło Kanadyjczyka Timothy’ego Schmalza przedstawia leżącego na ławce bezdomnego otulonego kocem. Podobne przedstawienia stoją już w ponad stu miejscach na świecie, m.in. w Watykanie.

NOMINACJA

Wśród trzech mianowanych przez Franciszka konsultorów Synodu Biskupów znalazła się kobieta. Prof. Myriam Wijlens z Uniwersytetu w Erfurcie jest holenderską prawniczką, ekspertką od problemu wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych. Prowadziła ponad sto dochodzeń kanonicznych w takich sprawach.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]