Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

18.01.2021
Czyta się kilka minut
11 – 17 stycznia
M

Maryjny napis

Na pustyni Negew odkryto kamień datowany na VI wiek po Chr. z grecką inskrypcją maryjną „Błogosławiona Maryjo, któraś prowadziła nieskazitelne życie” – donosi izraelski dziennik „Haaretz”. Kamień ma średnicę 25 centymetrów i prawdopodobnie stanowił część grobowca mieszkanki tego regionu. Jest jednym ze świadectw, że wiara w to, iż Maryja jest wolna od grzechu pierworodnego, była rozpowszechniona już we wczesnym Kościele.

Dzień Judaizmu

„Jesteśmy – chrześcijanie i Żydzi – dziedzicami wielowiekowej, wzajemnej pogardy, która nie przyniosła nam życia, a nierzadko – śmierć” – zauważył prowincjał augustianów o. Wiesław Dawidowski podczas centralnych obchodów 24. Dnia Judaizmu na warszawskiej Pradze. Tegorocznym obchodom towarzyszyły słowa z Księgi Powtórzonego Prawa, aktualne zwłaszcza w sytuacji pandemii: „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście”.

Zmiany w liturgii

W tym roku kapłan tylko raz wypowie w Środę Popielcową słowa „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” albo „Pamiętaj, że jesteś prochem, i w proch się obrócisz”. Posypywać głowy popiołem będzie w milczeniu i w masce zasłaniającej nos i usta – zdecydowała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Środa Popielcowa przypada 17 lutego.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]