Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

10.04.2017
Czyta się kilka minut
4–10 kwietnia
W

Wielki Tydzień to jest real”
Kilkadziesiąt tysięcy katolików uczestniczyło w ok. 190 Ekstremalnych Drogach Krzyżowych – nocnych marszach w terenie połączonych z modlitwą, zainicjowanych kilka lat temu przez ks. Jacka Stryczka w odpowiedzi na „kryzys męskości”. Coraz popularniejsze wśród Polaków EDK nie u wszystkich budzą jednak wyłącznie zachwyt. „Może by tak zamiast Ekstremalnej Drogi Krzyżowej ekstremalnie dobre uczynki – parę godzin sprzątania w hospicjum, przebierania ton odzieży w magazynach jakiejś organizacji lub wizyta w domu dla ludzi starszych? Bardziej ekstremalnie jeszcze – pomoc uchodźcom w ich obozach? Twarzą w twarz z Krzyżem? Bo Wielki Tydzień to jest real. On się dzieje tu i teraz” – napisała na blogu siostra Małgorzata Chmielewska.

Świecka łaska
Rząd Hiszpanii ułaskawi podczas Wielkiego Tygodnia siedmioro więźniów. Zwyczaj ten sięga średniowiecza; kiedy w poł. XVIII w. wybuchła zaraza w Maladze, zamiast mieszkańców obrazy podczas procesji pokutnej ponieśli właśnie przestępcy. Po tym, gdy żaden nie uciekł, król Karol III zgodził się na coroczne darowanie im kar.

Więcej wierzących
Pew Research Center, amerykański instytut badań społecznych, ogłosił raport nt. przyszłości światowych wyznań. Wynika z niego, że w ciągu najbliższych 20 lat liczba porodów w rodzinach muzułmańskich przewyższy porody wśród chrześcijan i najpóźniej w 2075 r. islam stanie się największą religią świata. Przybędzie jednak również chrześcijan. Konsekwencją obu wzrostów będzie procentowy spadek ludności świata, która nie deklaruje żadnego wyznania.

Na pomoc
Cyklon, który w marcu przeszedł nad Madagaskarem, zniszczył uprawy ryżowe. Do końca kwietnia misjonarze oblaci i pismo „Misyjne Drogi” zbierają pieniądze na zakup i transport co najmniej 10 ton ryżu (potrzebne jest ok. 20 tys. zł). Więcej informacji: www.misyjne.pl.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]