Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

03.04.2017
Czyta się kilka minut
27 marca – 2 kwietnia
P

PAPIEŻ W CARPI
Ok. 70 tys. osób wzięło udział w mszy odprawionej przez Franciszka we włoskim Carpi koło Modeny w regionie Emilii-Romanii. Papież spotkał się m.in. z osobami dotkniętymi przez trzęsienie ziemi, które w 2012 r. nawiedziło ten region. Nawiązując do ewangelicznej perykopy o wskrzeszeniu Łazarza, papież przekonywał, że w obliczu wielkich pytań życia mamy do wyboru dwie drogi: „usiąść i posępnie spoglądać na wczorajsze i dzisiejsze groby albo przybliżyć Jezusa do naszych grobów”.

ABP JĘDRASZEWSKI W BARCELONIE
Młodemu pokoleniu trzeba stawiać konkretne wymagania moralne oraz uczyć konsekwencji – mówił w Barcelonie abp Marek Jędraszewski. Wykład metropolity krakowskiego zainaugurował sympozjum Rady Konferencji Episkopatów Europy o towarzyszeniu młodym. W czterodniowych obradach, uznanych za ważny etap przygotowań do przyszłorocznego synodu poświęconego młodym, uczestniczyli przedstawiciele 37 konferencji episkopatów oraz wspólnot katolickich.

MYCIE NÓG WYŁĄCZNIE MĘŻCZYZNOM
Dwa istniejące w Indiach katolickie Kościoły wschodnie: syromalabarski i syromalankarski będą nadal praktykowały mycie nóg w Wielki Czwartek wyłącznie mężczyznom – zapowiedzieli ich przedstawiciele. Tradycję tę zmienił papież Franciszek, gdy 28 marca 2013 r. umył nogi 12 młodym więźniom, w tym dwóm dziewczętom. W następnych latach w obrzędzie uczestniczyły osoby nie tylko różnej płci i wieku, ale także religii, imigranci, niepełnosprawni i osoba transseksualna.

ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI?
14 kwietnia powinien być ogłoszony Świętem Chrztu Polski – głosi projekt ustawy grupy posłów m.in. z klubów Kukiz’15, PiS, koła Wolni i Solidarni oraz Republikanie. Inicjatorom chodzi o „doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]