Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

09.01.2017
Czyta się kilka minut
2–5 stycznia
Fot. ordynki.pl
A

ATAKI NA PRAWOSŁAWNYCH
Nieznani sprawcy wytłukli szyby w domach dwóch prawosławnych duchownych mieszkających w miejscowości Narew (powiat hajnowski). Do zdarzenia miało dojść w nocy z 23 na 24 grudnia. Miesiąc wcześniej pożar wybuchł w prawosławnym skicie (pustelni), która znajduje się w tej samej gminie, w miejscowości Ordynki (na zdjęciu). Zniszczone zostały m.in. ikony znajdujące się w kaplicy oraz księgi liturgiczne. Trwa dochodzenie w tej sprawie.
BISKUP DO PREMIER SZYDŁO
„Szanowna Pani Premier, ja już naprawdę nie wiem, co mam jeszcze zrobić, by nie doszło do jakiegoś nieszczęścia” – napisał bp Andrzej Czaja w dramatycznym apelu do Beaty Szydło, prosząc, by wysłała swego przedstawiciela do głodujących w Dobrzeniu Wielkim. Protestując przeciwko przyłączeniu ich miejscowości do Opola, głodujący żądają przyjazdu przedstawiciela rządu. „Nie staję w obronie żadnej ze stron i nie reprezentuję żadnego środowiska społecznego, ani tym bardziej politycznego” – wyjaśniał biskup opolski.

WZROSŁY WSKAŹNIKI PRAKTYK
Według badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wskaźnik osób uczestniczących w niedzielnej Eucharystii wzrósł z 39,1 proc. w 2014 r. do 39,8 proc. w roku 2015, zaś procent osób przystępujących do komunii z 16,3 proc. do 17 proc. – Nie można jeszcze mówić o odwróceniu trendu praktyk religijnych w Polsce – skomentowała prof. Mirosława Grabowska, dyrektor CBOS-u, jej zdaniem zmiany są zbyt małe. Od 2000 r. wskaźniki sukcesywnie, choć powoli, spadały z poziomu 47,5 proc. i 19,4 proc.

ORSZAK CORAZ WIĘKSZY
Rekordowa liczba 515 polskich i 21 miast za granicą włączyła się w przygotowanie tegorocznego Orszaku Trzech Króli. W zeszłym roku uczestniczyło w nim 1,5 mln osób. Inicjatywa, która przerodziła się w największe jasełka na świecie, powstała oddolnie w 2008 r. Inicjatorem i koordynatorem akcji jest Fundacja Orszak Trzech Króli.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]