Reklama

Ładowanie...

Kościół to nie Chrystus

Kościół to nie Chrystus

05.12.2022
Czyta się kilka minut
N

Na portalu WIĘŹ.pl teolog ks. Andrzej Draguła opublikował komentarz do programu duszpasterskiego na rok 2022/23, firmowanego przez episkopat pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Zatytułował go: „(Nie) wierzę w Kościół”.

To skierowana do czytelników prowokacja zwracająca uwagę na to, o czym autorzy programu zapomnieli: Kościół nie jest takim samym przedmiotem wiary jak Bóg. Tę różnicę ukazuje łaciński oryginał Credo, w którym wbrew polskiemu przekładowi w miejscu, gdzie mowa o Kościele, nie ma przyimka „in” – „w”. „Wierzymy w Kościele, przez Kościół, dzięki Kościołowi, a także wierzymy temu, co Kościół głosi w odniesieniu do naszego zbawienia. Ale Kościół – choć jest Mistycznym Ciałem Chrystusa – nie jest samym Chrystusem” – przypomina ks. Draguła. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]