Reklama

Kościół, islam, dialog: kalendarium

Kościół, islam, dialog: kalendarium

25.09.2006
Czyta się kilka minut
631: W Medynie odbyło się pierwsze w dziejach międzyreligijne spotkanie chrześcijan i muzułmanów, wspomniane przez Koran w trzeciej surze.
I

IX-X w.: W Bagdadzie miały miejsce dysputy uczonych islamskich i chrześcijańskich oraz wspólna praca nad przekładami i komentarzami do greckich dzieł filozoficznych.

1076: Sułtan Al-Nasir z Saldae (obecnie Algieria) wysłał list do Grzegorza VII z prośbą o wyświęcenie biskupa do sprawowania pieczy nad jego chrześcijańskimi poddanymi. Papież odpowiedział listem apostolskim "Gaudemus in Domino", w którym stwierdził, że inicjatywa sułtana jest dziełem Boga, i podkreślił, że chrześcijanie i muzułmanie winni sobie okazywać miłosierdzie i czynić dobro z uwagi na wiarę, chociaż różnie wyrażaną, w jedynego Boga. Grzegorz VII nazwał sułtana swoim bratem w Abrahamie.

1143: Z inicjatywy Piotra Czcigodnego, opata Cluny, powstało pierwsze łacińskie tłumaczenie Koranu.

Początek XX w...

9503

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]