Reklama

Kopiuj-wklej

Kopiuj-wklej

01.04.2013
Czyta się kilka minut
Po przeczytaniu listu biskupów skierowanego do księży z okazji Wielkiego Czwartku odniosłem wrażenie, że pochodzi on od dwóch różnych autorów. I to takich, którzy nie zawsze się ze sobą zgadzają.
C

Czytelnicy kościelnych publikacji są przyzwyczajeni do tego, że biskupi obficie korzystają z tekstów źródłowych. Ale w liście na Wielki Czwartek pobili rekord: na pięciu stronach cytują lub parafrazują aż czternaście dokumentów; zajmuje to jedną czwartą całości.
Cytaty nie układają się w spójną całość, a sposób potraktowania niektórych każe pytać, czy wierni nie stali się wręcz ofiarą manipulacji. Czy rzeczywiście polscy biskupi mają swoim księżom do powiedzenia tak mało od siebie?
PO CO BYŁ WIECZERNIK?
Biskupi cytują m.in. list Jana Pawła II do kapłanów (2000 r.). To wyjątkowy tekst; zrodził się z pielgrzymki do Ziemi Świętej jako list do duchownych całego świata z miejsca, gdzie odbyła się Ostatnia Wieczerza, z której chrześcijanie wywodzą sakramenty Eucharystii i kapłaństwa.
„Musimy często powracać w duchu do Wieczernika, gdzie zwłaszcza my...

8450

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]