Reklama

Kontemplacja prawdy

Kontemplacja prawdy

19.07.2011
Czyta się kilka minut
Ogromnie ucieszył mnie kolejny odcinek liturgicznych rozważań Jacka Borkowicza o doniosłości czytania Słowa Bożego w czasie obrzędów liturgicznych.
Z

Zgadzam się z Autorem, że czytania liturgiczne nie mają charakteru traktatów czy rozpraw naukowych, jednakże nie sprowadzałabym ich do roli sztuki pobudzającej wyobraźnię, jak to sugeruje Autor. Nie jest więc dobre określanie ich jako "mających moc kreowania wyobraźni". Rola czytań jest poznawcza. Jest nią przekaz, a następnie kontemplacja prawd dotyczących rzeczywistości duchowej, niewidzialnej, ale przenikającej rzeczywistość widzialną. Obecnie czytania liturgiczne są tak skonstruowane, że najczęściej przekazują pewną wspólną myśl ujmowaną z różnych perspektyw: w Starym Testamencie, w Listach i w Ewangeliach. Ta myśl zostaje nam dana do rozważenia i kontemplacji. Czytania liturgiczne poprzez metafory i obrazy dotykają prawd o świecie rzeczywistym (choć zakrytym), a nie "wykreowanym". Rozszerzają one oraz pogłębiają naszą wiedzę i rozumienie świata, stąd tak ważne jest,...

1345

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]