Reklama

Konserwatywny projekt implantacji serca

Konserwatywny projekt implantacji serca

13.02.2012
Czyta się kilka minut
Będąc intelektualistą konserwatywnym, nie traktował odmiennych poglądów z góry, ale nawiązywał z nimi dialog. Mając zdecydowane poglądy, potrafił wypowiadać je w zniuansowany sposób.
T

Timothy Snyder napisał kiedyś, że w Polsce właściwie nie ma konserwatystów. Ci, którzy konserwują, są raczej postkomunistami, a ci, którzy się konserwatystami nazywają, są liberałami zainteresowanymi pewnymi tradycjami republikańskimi. Lektura „Nieodzowności konserwatyzmu”, tomu esejów Tomasza Merty, który trafił niedawno do rąk czytelników, dowodzi, że jest inaczej. Więcej: projekt konserwatyzmu, który szkicuje Merta, ma być według niego nieodzownym uzupełnieniem liberalnej demokracji. Bo jest to przecież ustrój paradoksalny, choć fundujące go procedury zapewniają obywatelom prawa i wolności, a także udział w grze na zasadach fair, nie uzasadnia on własnych fundamentów. Uzasadnienie musi za każdym razem czerpać spoza siebie samego. Mówiąc obrazowo, za każdym razem musi przeprowadzić implantację swojego serca.

„Nieodzowność konserwatyzmu” daje pojęcie o szerokości spektrum...

5710

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]