Reklama

Koniec kwerendy w biskupich teczkach

Koniec kwerendy w biskupich teczkach

02.07.2007
Czyta się kilka minut
Kilkunastu spośród 132 żyjących biskupów zostało zarejestrowanych przez komunistyczną bezpiekę jako tajni współpracownicy bądź kontakty operacyjne, względnie informacyjne. Jeden figuruje w aktach jako agent wywiadu PRL.
T

To wynik kwerendy w archiwach IPN, którą 20 czerwca zakończyła Kościelna Komisja Historyczna. Gremium powołali biskupi jeszcze w październiku ubiegłego roku, ale analiza teczek członków Episkopatu rozpoczęła się dopiero w styczniu, po odwołanym ingresie abp. Stanisława Wielgusa.

Dziś już wiadomo, że obok tajnych współpracowników oraz kontaktów operacyjnych i informacyjnych niektórzy hierarchowie trafili do esbeckich akt jako kandydaci na tajnych współpracowników. To znaczy, że bezpieka "chciała pozyskać daną osobę do współpracy, zbierając wszelkie informacje na jej temat" - czytamy w komunikacie podpisanym przez rzecznika Komisji, a zarazem Episkopatu, ks. Józefa Klocha. Zdaniem Komisji, kandydatów na TW nie wolno utożsamiać z jakąkolwiek formą współpracy z organami bezpieczeństwa PRL, "była to bowiem forma represji". Kościelni historycy zastrzegli również,...

3565

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]