Reklama

Kolor głosu

Kolor głosu

10.09.2018
Czyta się kilka minut
Afroamerykanin i Żyd jako piąta kolumna w Ku Klux Klanie? – to mógł wymyślić tylko reżyser, który zjadł zęby na walce ze stereotypami i potrafi przekuć je we własną broń.
Kadr z filmu „Czarne Bractwo. BlacKkKlansman” MATERIAŁY PRASOWE
N

Nie od dziś wiadomo, że fryzura afro jest deklaracją polityczną. Im bardziej bujna, tym silniej manifestuje tzw. czarną dumę. Kiedy Michelle Obama po raz pierwszy zaprezentowała się publiczne z naturalnie kręconymi włosami, spłynęły na nią gratulacje i pochwały. Wcześniej sugerowano złośliwie, że to dzięki używaniu prostownicy pomogła małżonkowi zdobyć prezydencki fotel.

W najnowszym filmie Spike’a Lee czarnoskórzy bohaterowie dumnie obnoszą się ze swymi kędzierzawymi kopułami. Lata 70. XX w. to bowiem w Stanach Zjednoczonych czas ruchów emancypacyjnych i równościowych, w tym także radykalnych, jak Partia Czarnych Panter. Reżyser, który co najmniej trzy dekady temu – czyli zanim stało się to modne – upominał się o reprezentację Afroamerykanów i ich problemów na ekranie, wykorzystuje stylizacje z epoki disco, by opowiedzieć o Ameryce jak najbardziej współczesnej. Po filmach...

6063

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]