Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kłody pod imigranckie nogi

Kłody pod imigranckie nogi

23.06.2015
Czyta się kilka minut
Coraz więcej cudzoziemców chce przyjeżdżać do Polski, tu się osiedlać, tu kształcić dzieci i zaciągać kredyty. Małopolska przyciąga specjalistów, sprowadziło się tu już 100 rodzin programistów z Kijowa.
Ksenia Naranowich
Ksenia Naranowich Fot. Kamila Zarembska
T

Tymczasem w skali kraju brakuje całościowego spojrzenia na kwestię imigracji, poszczególne resorty patrzą na nią tylko przez pryzmat swoich kompetencji. Regulacje prawne są skomplikowane. Ustawa o cudzoziemcach liczy przeszło 500 artykułów, wydano do niej 45 aktów wykonawczych. Aby ubiegać się o jeden z 25 rodzajów wiz, należy wskazać jeden z 45 celów pobytu. Brakuje też kompleksowego źródła informacji dla cudzoziemców, np. portalu internetowego, gdzie zgromadzone byłyby potrzebne informacje. Często obowiązek informowania imigranta na ten temat spada na pracodawcę, a to grozi, że niekoniecznie uzyska on wiedzę o najkorzystniejszych dla siebie rozwiązaniach. ©

KSENIA NARANOWICH jest prezesem Fundacji Rozwoju „Oprócz Granic” w Warszawie

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]