Reklama

Kłody pod imigranckie nogi

Kłody pod imigranckie nogi

23.06.2015
Czyta się kilka minut
Coraz więcej cudzoziemców chce przyjeżdżać do Polski, tu się osiedlać, tu kształcić dzieci i zaciągać kredyty. Małopolska przyciąga specjalistów, sprowadziło się tu już 100 rodzin programistów z Kijowa.
Ksenia Naranowich
Ksenia Naranowich Fot. Kamila Zarembska
T

Tymczasem w skali kraju brakuje całościowego spojrzenia na kwestię imigracji, poszczególne resorty patrzą na nią tylko przez pryzmat swoich kompetencji. Regulacje prawne są skomplikowane. Ustawa o cudzoziemcach liczy przeszło 500 artykułów, wydano do niej 45 aktów wykonawczych. Aby ubiegać się o jeden z 25 rodzajów wiz, należy wskazać jeden z 45 celów pobytu. Brakuje też kompleksowego źródła informacji dla cudzoziemców, np. portalu internetowego, gdzie zgromadzone byłyby potrzebne informacje. Często obowiązek informowania imigranta na ten temat spada na pracodawcę, a to grozi, że niekoniecznie uzyska on wiedzę o najkorzystniejszych dla siebie rozwiązaniach. ©

KSENIA NARANOWICH jest prezesem Fundacji Rozwoju „Oprócz Granic” w Warszawie

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]