Reklama

Ładowanie...

Klasztorny mercedes

Klasztorny mercedes

03.08.2020
Czyta się kilka minut
P

Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl, zwierzchnik rosyjskiego prawosławia, nakazał przełożonej moskiewskiego klasztoru Opieki Matki Bożej matce Feofanii sprzedanie mercedesa S500 4Matic za 135 tys. dolarów i rozdanie pieniędzy ubogim.

Rzecznik patriarchy Władimir Legojda podkreślił, że Cyryl od dawna walczy z luksusem wśród duchownych, a w 2012 i 2017 r. wydawał komunikaty zabraniające korzystania z luksusowych samochodów, nawet jeśli otrzymano je w darze. Kawalkady drogich limuzyn przy kościołach gorszą wiernych.

Sam Cyryl po niedzielnym nabożeństwie odpierał oskarżenia o to, że żyje w bogactwie. „Pewien biskup zwrócił się do mnie o pieniądze, był przekonany, że mam 6 mld dolarów. Popatrzyłem na niego i spytałem: »mówisz poważnie?«. On naprawdę uwierzył w ten nonsens”. Według patriarchy takie plotki służą „kompromitowaniu tych, którzy głoszą Bożą prawdę, żeby ludzie przestali ich słuchać”. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]