Reklama

Karuzela

Karuzela

09.11.2009
Czyta się kilka minut
Janusz Gajos: Bohater "Żółtego szalika" jedzie taksówką, popija z piersiówki, a jednak musi się zatrzymać w przydrożnym barze, by strzelić setkę. Reżyser pytał: "Można tak często?" Ja na to, że naprawdę można. Rozmawiała Katarzyna Kubisiowska
K

Katarzyna Kubisiowska: W wieku 70 lat zwraca się Pan w stronę przeszłości czy śmiało patrzy w przyszłość? 

Janusz Gajos: Nie rozliczam się, nie podsumowuję, nie robię rachunków sumienia. Ale rzeczywiście, ta pamięć przeszłości zaczyna się wyraźniej otwierać i wyostrzać. Często w zupełnie niespodziewanych momentach. Niedawno wrócił do mnie obraz wesołego miasteczka. Mieszkałem z rodzicami w Zabrzu, miałem chyba siedem lat. Przed oknami naszego domu raz na jakiś czas rozstawiano karuzele. Uwielbiałem nimi jeździć, wyciągałem od rodziców pieniądze na bilety. Pewnego razu odkryłem, że mama i tata nigdy nie wsiedli na żadną z nich, że one ich nie ekscytują. Pomyślałem: jakie to musi być okropne mieć tyle lat, że karuzela przestaje być sensem życia.

Kiedy Pan ostatnio jechał na karuzeli?

Na takiej...

18958

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]