Reklama

Kapsuła czasu

Kapsuła czasu

21.01.2019
Czyta się kilka minut
Najnowszy film Aleksieja Germana zamiast klasycznej biografii proponuje rozedrgany i lekko przymglony fresk na temat twórczości kiełkującej wbrew powszechnemu bezwładowi.
Kadr z filmu „Dowłatow” SOLOPAN
C

Cebula na kuchennym parapecie wypuszcza zielone pędy – dla mieszkańców leningradzkiej komunałki cenne źródło witamin. Jest mroźny początek listopada 1971 r. Kraj Rad odlicza dni do rocznicy Wielkiej Rewolucji, lecz 30-letni pisarz Siergiej Dowłatow ma na głowie zupełnie inne sprawy. Próbuje zdobyć 20 rubli na zagraniczną lalkę dla córeczki i znaleźć dojście do Związku Pisarzy ZSRR. Bo tylko przynależąc do oficjalnych struktur będzie mógł wreszcie zadebiutować. Napisy końcowe informują, że publikacja jego książek w ojczyźnie nastąpi dopiero 20 lat później, zmarły na emigracji autor nie doczeka więc ani popularności, ani zaszczytów. Warto oglądać „Dowłatowa” z takiej właśnie perspektywy. Najnowszy film Aleksieja Germana zamiast klasycznej biografii proponuje bowiem rozedrgany i lekko przymglony fresk na temat twórczości kiełkującej wbrew powszechnej wegetacji i bezwładowi.

„...

6223

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]