Reklama

Trubadur cudownej banalności

Trubadur cudownej banalności

14.12.2003
Czyta się kilka minut
Jak to, nie zna pan Dowłatowa? - powiedziała Musia. - Pisze jak Turgieniew, nawet lepiej. - No, jeżeli jak Turgieniew, to zupełnie wystarczy - powiedział Balijew.
S

Siergiej Dowłatow nie pisał jak Turgieniew, choć takim komplementem zaszczyca go bohaterka opowiadania “Emigrantka". Uczył się u Hemingway’a, Zoszczenki, oberiutów i innych “niedojrzałych ideowo" wrogów socrealizmu, o których Musia nigdy zapewne nie słyszała, bo skończyła radziecki instytut kultury. Dowłatow podziwiał wielkich mistrzów, lecz nie był epigonem. Dowłatow pisał jak Dowłatow.

Dziś jest uznawany za jednego z największych prozaików rosyjskich minionego stulecia. Jego życie obfitowało w paradoksy, a największym jest to, że nie pragnął być pisarzem i moralistą, co jest ambicją każdego niemal pisarza rosyjskiego, lecz - jak powiadał - trubadurem cudownej banalności. Brzmi to zaskakująco, zważywszy, że akcja wielu jego opowiadań dzieje się w łagrach. O banalności, nawet łagrowej, opowiadał jednak mistrzowsko.

Opowiadał w języku rosyjskim...

12967

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]