Reklama

Ładowanie...

Kadry roku: Porządki Franciszka

Kadry roku: Porządki Franciszka

27.12.2021
Czyta się kilka minut
Trzy pielgrzymki papieża były wyrazem determinacji, by wrócić do normalnego życia po rocznej przerwie.
YARA NARDI / REUTERS / FORUM
T

Trzy pielgrzymki papieża (Irak, Węgry–Słowacja, Grecja–Cypr) były wyrazem determinacji, by wrócić do normalnego życia po rocznej przerwie (która zresztą okazała się owocna – dała Franciszkowi duchowe przywództwo nad przerażonym pandemią światem i natchnęła wizją zmian w nowej encyklice). Rok 2021 upłynął pod znakiem porządków – skutecznych (zaostrzenie kar w prawie kanonicznym, restrykcje dla miłośników „starego rytu”) lub grzęznących w prawnych zawiłościach (proces kard. Angela Becciu czy konstytucja reformująca kurię, od dwóch lat „niemal gotowa”). Był to też pierwszy rok bez konsystorza: liczba elektorów spadła do 120, kolejnych 10 przejdzie na emeryturę w 2022 r. Nowe zatem birety kardynalskie na pewno już się szyją.

Na zdjęciu: Mosul, 7 marca 2021 r. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, akredytowany przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium  konsorcjum...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]