Reklama

Ładowanie...

Jury

Jury

14.10.2013
Czyta się kilka minut
nagrody Angelus
N

Natalia Gorbaniewska (ur. 1936) – przewodnicząca jury. Rosyjska poetka, dziennikarka, tłumaczka literatury polskiej, działaczka społeczna. W latach 1969-71 uwięziona za udział w 8-osobowej demonstracji na moskiewskim placu Czerwonym przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Dedykowaną jej piosenkę wykonywała w latach 70. Joan Baez. Z ZSRR wyemigrowała w 1975 r. do Francji. Pracowała jako dziennikarka w Radiu Swoboda, współpracowała z rosyjskimi pismami emigracyjnymi, jest tłumaczką miesięcznika „Nowaja Polsza”.
Stanisław Bereś (ur. 1950) – historyk literatury, eseista, poeta, tłumacz. Profesor polonistyki i dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, były juror Nagrody Literackiej Nike, do 2003 r. redaktor miesięcznika „Odra”. Opublikował m.in. książki wywiady ze Stanisławem Lemem (1987), Tadeuszem Konwickim (1987), Andrzejem Sapkowskim (2006), a także „Historię literatury polskiej w rozmowach. XX–XXI wiek” (2002).

Piotr Kępiński (ur. 1964) – poeta, krytyk literacki, pracował m.in. w „Czasie Kultury” i „Dzienniku” oraz miesięczniku o rynku książki „Megaron”. Przez pięć lat był zastępcą szefa działu zagranicznego „Newsweeka”. Obecnie kieruje działem kulturalnym tego tygodnika.

Julian Kornhauser (ur. 1946) – poeta, prozaik, krytyk literacki, tłumacz literatury serbskiej i chorwackiej. Profesor UJ, kierownik Katedry Filologii Chorwackiej, Serbskiej i Słoweńskiej UJ. Współzałożyciel i członek krakowskiej grupy poetyckiej Teraz, jeden z przedstawicieli Nowej Fali. Należał do sygnatariuszy „Listu 59”, wyrażającego protest przeciwko zmianom w Konstytucji PRL, za co objęty został zakazem druku. Laureat m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Europejskiej Nagrody Poetyckiej.

Ryszard Krynicki (ur. 1943) – poeta, tłumacz, współzałożyciel Wydawnictwa a5, specjalizującego się we współczesnej poezji. Jeden z najwybitniejszych twórców Nowej Fali. W latach 1972-73 pracował w redakcji dwutygodnika „Student”. Należał do sygnatariuszy „Listu 59”, wyrażającego protest przeciwko zmianom w Konstytucji PRL, za co został objęty zakazem druku. Związany z opozycją demokratyczną, publikował swoje książki w drugim obiegu i wydawnictwach emigracyjnych, m.in. w „Zapisie”. Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Fundacji im. A. Jurzykowskiego oraz Nagrody Gundolfa.

Tomasz Łubieński (ur. 1938) – dramatopisarz, prozaik, eseista i publicysta. W latach 70. był członkiem redakcji warszawskiego tygodnika „Kultura”, w 1978 r. współzakładał wydawane poza cenzurą pismo „Res Publica”. W latach 80. współpracował z londyńskim „Aneksem” i paryskimi „Zeszytami Literackimi”. Od 1989 r. redaktor naczelny miesięcznika „Nowe Książki”.

Krzysztof Masłoń (ur. 1953) – publicysta, krytyk literacki od lat związany z „Rzeczpospolitą”. Recenzent książkowy tej gazety i komentator listy bestsellerów „Magazynu Literackiego Książki”. Laureat nagród Ikara i PIKowego Lauru.

Justyna Sobolewska (ur. 1972) – krytyk literacki, dziennikarka. Od 2001 r. redagowała dział książkowy w „Przekroju”, potem pracowała jako redaktor w dziale kultury „Dziennika”. Obecnie jest związana z tygodnikiem „Polityka”. Współautorka książki „Jestem mamą” (2004), antologii opowiadań „Projekt mężczyzna” (2009) i autorka „Książki o czytaniu” (2012). Współprowadzi program o książkach „Czytelnia” w TVP Kultura.

Mirosław Spychalski (ur. 1959) – prozaik, publicysta, krytyk, autor filmów dokumentalnych. W latach 80. związany z opozycją demokratyczną, internowany w stanie wojennym. Pracował w pismach drugiego obiegu, publikował m.in. w paryskiej „Kulturze”. W latach 1995-96 był kierownikiem telewizyjnego magazynu kulturalnego „Pegaz”.

Andrzej Zawada (ur. 1948) – historyk literatury, krytyk, eseista. Związany z „Literaturą Ludową”, „Twórczością” i „Nowymi Książkami”. Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, kieruje Katedrą Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Jest członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz kolegium redakcyjnego dwumiesięcznika „Silesia Nova”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]