Reklama

Język bardzo obcy

Język bardzo obcy

04.10.2011
Czyta się kilka minut
Blisko 70 proc. polskich gimnazjalistów i licealistów uważa, że lekcje w szkole nie wystarczają, by nauczyć się języka obcego - donosi "Rzeczpospolita".
T

Te smutne, choć potwierdzające tylko opisywaną wielokrotnie rzeczywistość wnioski przynoszą badania opinii tysiąca uczniów przeprowadzone na zlecenie agencji edukacyjnej Language Abroad. Duże grupy, brak konwersacji i dostępu do native speakerów - to tylko niektóre wymieniane przez młodzież przeszkody w skutecznej edukacji językowej.

Do tej diagnozy można niestety dodać kolejne elementy. Problemem polskich szkół pozostaje duża rotacja szkolnych nauczycieli języków (zwłaszcza anglistów, którzy w poszukiwaniu lepszej zarobkowo pracy odchodzą często nawet w trakcie roku szkolnego) i brak efektywnego systemu podziału na grupy ze względu na poziom uczniów (postulowany od dawna podział "ponadklasowy", skuteczniej oddzielający początkujących od bardziej zaawansowanych, działa tylko w nielicznych szkołach).

Językowa edukacja młodych Polaków ma też...

1595

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]