Reklama

Jesteśmy Europą

12.01.2015
Czyta się kilka minut
Nurt europejskiej lewicy, czerpiący z tradycji Maja 1968, prowadził napaści na prawicę używając argumentów z repertuaru „zły, biały mężczyzna”.
W

W snach lewicowców kolonializm, nazizm, a nawet „stalinizm” (odróżniany od romantycznego bolszewizmu), przemoc domowa i wrogość części imigrantów wobec swoich przybranych ojczyzn wynika z istnienia prawicy, Kościoła, kapitalizmu etc. Sami kultywują radykalną wrogość wobec „złego, białego człowieka”, uważając się za tych dobrych, pozbawionych negatywnych cech, jak tradycjonalizm, patriarchalizm i religijność. Część prawicy dla odmiany zdobywa popularność uderzając w strachy przed „złym, kolorowym fundamentalistą”. Jeszcze chwila, a zaczną zachwalać nawet to, co było realną krzywdą epoki kolonializmu.
Ani prawica, ani lewica nie mają dziś dobrej recepty na getta w dużych miastach, karmiące się resztkami ze stołu państwa opiekuńczego i źle zszytymi urywkami z nauczania islamu. Niech szukają recept, gorączkowo, odważnie i nie przeciw sobie.

908

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]