Reklama

Jest problem

Jest problem

22.04.2013
Czyta się kilka minut
„TP” 15/13
N

Nie do końca zgadzam się z Michałem Okońskim, autorem komentarza dotyczącego sprawy „Zośki” i „Rudego” (bohaterów „Kamieni na szaniec”) w interpretacji Elżbiety Janickiej. Moim zdaniem problem jest – i nie dotyczy wcale tego, czy bohaterowie książki byli gejami, czy nie. Oczywiste jest, że gdyby byli, w niczym nie umniejszałoby to ich bohaterstwa.
Mnie porusza dezynwoltura w stawianiu tez naukowych – Janicka (wbrew temu, co pisze Okoński) nie występuje w roli krytyka literackiego, ale historyka. I to nawet nie historyka literatury, ale historyka „czystego”. Chciałabym ją zatem zapytać o szczegóły metodologii, której użyła w badaniach naukowych, jakie źródła (materialne i osobowe) skonfrontowała ze sobą. Zresztą, nawet gdyby uznać, że Janicka posługuje się warsztatem historyka literatury, należałoby ją zapytać, czy skonfrontowała język i sposób obrazowania „Kamieni na szaniec” z...

2001

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]