Reklama

Ładowanie...

„Jest pan naszym głosem”

20.04.2015
Czyta się kilka minut
Książka gruba i gęsta, ale niesłychanie wciągająca. Portret człowieka z krwi i kości, a zarazem solidna lekcja historii.
K

Konferencja odbywała się latem 1990 r. w auli krakowskiego Collegium Novum. Nie pomnę, czego dotyczyła, zapamiętałem tylko finał wystąpienia Tadeusza Kantora. W emocjonalnej filipice oskarżał polityków, że nie rozumieją, czym dla społeczeństwa jest kultura, mówił o ich martwych, obojętnych twarzach. Zawiesił głos i dobitnie spuentował: „Ale jest wyjątek – to Tadeusz Mazowiecki! Spójrzcie na niego – on ma twarz artysty!”.
Istotnie, Tadeusz Mazowiecki był pod wieloma względami wyjątkiem. Równocześnie na pewno był politykiem, a do roli pierwszego po wojnie niekomunistycznego premiera, która przypadła mu tak niespodziewanie, dorastał przez całe dojrzałe życie. Andrzej Brzeziecki szczęśliwie połączył osobistą i polityczną biografię swojego bohatera. Pokazał jego drogę, na której sukcesy przeplatały się z bolesnymi porażkami, przypomniał błędy, które chętnie mu się wytyka, i odważne...

2928

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]