Reklama

Jedwabny Szlak omija Polskę

Jedwabny Szlak omija Polskę

09.12.2019
Czyta się kilka minut
Towary, które Chiny wysyłają koleją do Europy Zachodniej, zaczynają omijać nasz kraj – mimo że najkrótsza droga dostaw np. do Niemiec, ich najważniejszego kontrahenta na Starym Kontynencie, wiedzie właśnie przez Polskę.
BARTŁOMIEJ MAGIEROWSKI / EAST NEWS
J

Już nie tylko Pekin próbuje uniknąć współpracy z rodzimą koleją. Według danych PKP Cargo w październiku wielkość ładunków przetransportowanych koleją wyniosła 20,9 mln ton – o 7 proc. mniej niż rok wcześniej. Od stycznia do października przewieziono 197 mln ton, co oznacza spadek o 5,6 proc.

Przyczyną jest oczywiście fatalny stan rodzimej infastruktury kolejowej. Składy towarowe w Polsce poruszają się ze średnią prędkością 30 km na godzinę. W III kwartale br. punktualność w przewozach towarowych wyniosła zaledwie 42 proc. Średni czas opóźnień wzrósł we wrześniu do 10 godzin i 22 minut. W rezultacie spedytorzy coraz częściej korzystają z tras alternatywnych, np. przez Turcję, lub z połączeń kolejowo-promowych omijających Polskę przez Bałtyk. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]