Reklama

Jedność stymulowana

Jedność stymulowana

22.11.2021
Czyta się kilka minut
B

Biskupi USA niemal jednogłośnie (222:8) przyjęli dokument o komunii, w którym nie ma zakazu udzielania jej politykom popierającym aborcję. Wynik zaskakuje, bo dotąd wielu hierarchów broniło pomysłu reglamentowania Eucharystii (zwłaszcza prezydentowi Joe ­Bidenowi), a postulowany zakaz stał się najważniejszym elementem „wojny kulturowej” i politycznych podziałów w amerykańskim Kościele.

W wyjaśnienia, że wygrała syno­dalność (wzajemne słuchanie, modlitwa i rozeznanie), mało kto wierzy. Skuteczny okazał się raczej nacisk Watykanu: list prefekta Kongregacji Nauki Wiary, lobbing nuncjusza, serdeczność okazana Bidenowi podczas niedawnej wizyty w Watykanie, a przede wszystkim apele papieża, by nie traktować komunii jako nagrody dla sprawiedliwych.

Jedność udało się uratować, choć pewnie nie na długo. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]