Reklama

Jedno naraz

Jedno naraz

24.11.2014
Czyta się kilka minut
Wielozadaniowość to mit. Marnujemy czas przełączając się między czynnościami.
S

Samozwańczy guru od kariery i samorozwoju stawiają za wzór Napoleona, który podobno pisał równocześnie dwa listy. Albo św. Tomasza z Akwinu, który dyktował aż trzy traktaty filozoficzne naraz. I zapewniają, że podzielność uwagi można wyćwiczyć. A wtedy, czytając ten tekst, można by odpowiadać na maile, telefonować i oglądać serial.
Brutalna prawda jest taka, że wielozadaniowość – z angielska multitasking – to mit, który naukowcy obalają od lat. To, co wygląda na wielozadaniowość, jest w istocie szybkim przerzucaniem się z jednego zadania na drugie, bez stuprocentowego zaangażowania w którekolwiek. Rezultatem jest mniejsza wydajność pracy i więcej błędów. Oraz stres i spadek motywacji.
Clifford Nass, profesor nauk o komunikacji z Uniwersytetu Stanforda, przeprowadził w 2009 r. badanie, w którym poproszono 262 studentów o określenie, jak często zajmują się kilkoma sprawami...

4529

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]