Reklama

Jan

Jan

25.06.2012
Czyta się kilka minut
To słowo – co przypomniała liturgia mszalna ostatniej niedzieli – przywróciło mowę staremu Zachariaszowi („rozwiązało mu język” – zob. Łk 1, 64).
K

Kiedy – po dziewięciu miesiącach milczenia – wypisał je na podanej mu tabliczce, jego usta się otworzyły i zaczął mówić, wielbiąc Boga.

Imię „Jan” znaczy: „Jahwe jest łaskawym Dawcą”. Jest więc wyznaniem wiary w Boga miłosiernego i szczodrego, dającego m i m o ludzkiej niewierności – Boga, który nie wycofuje swoich darów nawet wtedy, gdy zderzy się (tak jak w przypadku Zachariasza) z niewiarą obdarowywanego.

Każdy, kto poznał takiego Boga, musi Go błogosławić, czyli (dosłownie) dobrze o Nim mówić (łac. benedicere). Wie, że orędzie o Bogu jest dobrą nowiną (czyli Ewangelią), która wyzwala – nie zniewala i ogranicza; uszczęśliwia – nie zasmuca; otwiera przed człowiekiem nowe perspektywy – a nie przetrąca mu skrzydła czy zapina w sztywny gorset.

Wszyscy sąsiedzi chcieli nazwać dziecko Zachariasza jego własnym imieniem („chcieli mu dać imię ojca jego” – Łk 1...

2536

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]