Reklama

Jałmużna 2.0

Jałmużna 2.0

17.01.2012
Czyta się kilka minut
W obliczu coraz gorszej sytuacji gospodarczej i rosnącego bezrobocia ofiary kryzysu ekonomicznego w Europie szukają pomocy w Kościele. Co znajdują?
T

Tysiące Włochów skorzystało już z tzw. pożyczek nadziei – nisko oprocentowanych kredytów dla bezrobotnych, które są oryginalnym pomysłem episkopatu na walkę ze skutkami kryzysu gospodarczego. W ośrodkach prowadzonych przez parafie greckiego Kościoła prawosławnego codziennie wydaje się ponad 200 tys. posiłków. To znaczy, że z pomocy Kościoła korzysta ok. 2 proc. Greków. Podobnie jest w Hiszpanii, gdzie kościelny Caritas na polu opieki społecznej w dużej mierze wyręcza państwo.

W Portugalii z kolei wszyscy księża diecezji Braga na północy i Algarve na południu w ubiegłym roku oddawali jedną miesięczną pensję na fundusz społeczny dla potrzebujących. Kościół katolicki jest też skłonny przystać na proponowane przez rząd przeniesienie Bożego Ciała i Wniebowzięcia NMP na najbliższą ich dacie niedzielę. Władzom zależy na zwiększeniu liczby dni roboczych, bo każde święto oznacza straty...

8365

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]